ABD'li yazılım devi Microsoft, geçtiğimi dönemde aldığı karar ile 27 yıllık internet tarayıcısı Internet Explorer'ın fişini çekeceğini açıklamıştı. 15 Haziran 2022'de Internet Explorer 11 için bir güncelleme yayınlayan şirket, tarayıcı için tüm geliştirmeleri durdurmuştu. Son olarak gelen habere göre ise  14 Şubat 2023'te Internet Explorer, Windows 10 bilgisayarlardan kalıcı olarak silinecek.

Hala Internet Explorer kullananlar artık bu tarihte tarayıcıya veda etmek zorunda kalacak.

Türkiye'de kenevir üretimine izin verildi! Tıbbi amaçlı olarak yetiştirilecek Türkiye'de kenevir üretimine izin verildi! Tıbbi amaçlı olarak yetiştirilecek

İşletmeler de etkilenecek

Internet Explorer'ın fişninin tamamen çekilmesi en çok da bazı kurum ve kuruluşları etkileyecek. Çünkü hala altyapı nedeniyle Internet Explorer kullanmak zorunda olan kuruluşlar var. Microsoft yaptığı uyarı ile  iş akışında kesinti olması istenmiyorsa, altyapıların güncellenmesi ve Edge ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Şubat 2023'teki güncelleme ile kurulu bilgisayarlardaki Internet Explorer silinecek ve yerine de Edge gelecek.

Internet-Explorer-Dead-1420x799-1

Windows 95 için, 16 Ağustos 1995'te yayınlanan Internet Explorer, dönemin en popüler tarayıcısıydı. Ancak zamanla daha iyi ve yeni özellikler sunan Google Chrome ve Mozilla FireFox gibi tarayıcıların gölgesinde kaldı.

Microsoft daha sonraki yıllarda Chromium tabanlı tarayıcısı Edge'i kullanıma sundu. Hal böyle olunca da Internet Explorer'ın fişi çekildi. Geçtiğimiz aylarda bir karar alıp Internet Explorer'ın yeni bilgisayarlara yüklenmesini kısıtlayan şirket, bugün de geriye kalan bir avuç Internet Explorer kullanıcısının tarayıcı ile ne zaman vedalaşacağını açıklamış oldu.