Guinness Dünya Rekorları, Bobi'nin tüm zamanların en yaşlı köpeği rekorunu kesinlikle geçtiğini doğruladı. Safkan bir Rafeiro do Alentejo olan köpek, genellikle ortalama yaşam beklentisi yaklaşık 12 ila 14 yıl olan bir tür Portekiz çiftlik köpek cinsidir.

bobi en yaşlı köpek (1)-1

Bobi, 3 Şubat 2023 itibarıyla 30 yıl 268 günü arkasında bıraktı. Dünyanın en yaşlı köpeği kalan, günlerini ailesinin Portekiz'in kırsal Conqueiros köyündeki çiftliğinde geçiriyor ve onca yılın ardından yıpranan köpek, bir kez uyutulmaktan kurtulmuş.

bobi en yaşlı köpek (4)

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Bobi, çöplükte bulunan dört yavrudan biriydi ve onu kurtaran kişi, şu anda 38 yaşında olan Leonel Costa'ydı.  Guinness Dünya Rekoru'na konuşan Costa, "Babam bir avcıydı ve her zaman birçok köpeğimiz oldu.” dedi. Ancak o sırada sahip oldukları hayvan sayısı nedeniyle Leonel'in babası dört yavruyu besleyemeyeceklerine karar verdi. Bobi daha yavruyken ölümün pençesinden kaçmayı başardı ve Leonel ile kardeşleri Bobi'nin varlığını çiftlik içinde bir sır olarak sakladılar. Leonel Costa, "Köpek gözlerini açtığında, ailemin artık dışarı atamayacağını biliyorduk" dedi.

bobi en yaşlı köpek (1)

Böylece çocuklar, köpeklerin kahverengi gözlerinin açılmasını beklerken Bobi'yi iki hafta boyunca sakladılar. Leonel, Bobi'yi öğrendiklerinde ailesinin "çok bağırdığını ve kardeşlerini cezalandırdığını" açıkladı.

bobi en yaşlı köpek (1)-1

Bobi Mayıs'ta 31 yaşına girecek ve umarız ki hala ilerisinde uzun bir zaman onu bekliyordur...

Editör: Enes Sapmaz