Birleşik Krallık'taki South Bank Üniversitesi'nin 'Yankısız Oda'sı o kadar sessiz olacak şekilde ses geçirmezdir ki, ses negatif desibel cinsinden ölçülür ve ziyaretçilere içeride 45 dakikadan fazla kalmamaları tavsiye edilir, aksi takdirde akıllarını kaybetmeye başlayabilirler.

Odanın tasarımcısı Steven Orfield şunları söyledi:

"İnsanları karanlıkta odada oturmaya davet ediyoruz. Sessizliğe kulaklar uyum sağlayacaktır. Oda ne kadar sessizse, o kadar çok şey duyarsınız. Kalp atışlarını duyacaksın, bazen ciğerlerini duyabilirsin, midenin guruldadığını duyabilirsin. Yankısız odada ses olursun."

180326154500-orfield03

Bir YouTuber ve müzisyen olan Callux, bu odada en uzun süre vakit geçirme rekorunu kırmak için kendi sınırlarını test etmek istedi. 

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!

Meydan okumayı gösteren bir videoda, odanın kısa bir tanımını yaptı ve resmi Guinness Dünya Rekorları'na sayılması için uyması gereken kuralları özetledi. Bu kurallar şöyle:

  1. Yarışmacı odada yalnız olmalıdır.
  2. Uyumaya/bayılmaya izin verilmez.
  3. Challenger izlenmeli ve her zaman sürekli gözetim altında kalmalıdır.
  4. Ses 25 DBa'nın altında kalmalıdır.
  5. Yarışmacının her beş dakikada bir en fazla bir dakika konuşmasına izin verilir.
  6. Meydan okuyanın istediği zaman ayrılmasına izin verilir.
  7. İsteğe bağlı - meydan okuma karanlıkta tamamlanmalıdır.

Tesislerde yapılan kısa bir turun ardından, ilgili riskleri özetleyen SBU personeli sayesinde, Callux odanın içine kapatıldı... ve işlerin tuhaf bir hal alması çok uzun sürmedi.

Tecritte geçirilen sadece beş dakikanın ardından YouTuber, her iki kulağında da şiddetli bir çınlama ardından, yönünü şaşırdığını söyledi. 15. dakikada , odada ışıkların etrafında dans ettiğini gördüğünü iddia etti ve içeride 30 dakika sonra kendi kan akışının sesini duyabildiğini iddia etti. 

maxresdefault-22

Bir saate yaklaştıktan ve Dünya Rekoru'na çok az bir süre kala, odadaki halüsinasyonlardan rahatsız olduğunu bildirdiği için YouTuber neredeyse pes ediyordu ancak dayandı ve bir önceki rekoru kırdı ve yeni rekoru 1 saat 26 dakika olarak belirledi.

Odada zamanını nasıl bulduğu hakkında yorum yapması istendiğinde, Callux deneyimini özetlemek için sadece bir cümle kullandı: "Bu çok tuhaftı."

Editör: Burak Karahan