Leicestershire'daki Charnwood Ormanı'nda bulunan 560 milyon yıllık fosil, denizanası familyasının bir alt tür grubu olan cnidaria'nın atası olduğu keşfedildi. Araştırmacılar, David Attenborough onurlandırmak için bulunan bu organizmaya Auroralumina attenboroughii adını verdiler.

(David Frederick Attenborough, İngiliz doğa tarihçisidir)

Sınıflandırılması 15 yıl sürdü

Hayvanlar alemindeki ilk yırtıcı canlı kanıtlarını yaklaşık 20 milyon yıl geriye iten organizma, aynı zamanda gerçek bir iskelete sahip bir canlıların ilk örneklerinden. 20 santimetre boyundaki yaratık, diğer fosil formlarıyla çevrili uzun, silttaşı levhasında bulundu.

dünyanın en eski yırtıcısı (3)-1

Taş levhada yer alan fosillerin, eski bir yanardağ su altı kanadından aşağı akan bir tortul ve kül akışında boğulduğu düşünülüyor. Ayrıca bu ölüm sahnesi ilk olarak, 2007 yılında gerçekleştirilen araştırmalarda bir taş levhanın yüksek basınçlı hortumlarla temizlemesiyle ortaya çıktı. Ardından Auroralumina'nın diğer canlılar arasındaki konumunu anlamak için fosilin keşfedilmesinden bu yana 15 yıl geçti.

Dünyanın en yırtıcı canlı yarı anemon yarı denizanası

LeicestershireEdiacaran Dönemi (635 ila 538 ila milyon yıl önce) hakkında sağladığı fosil örnekleriyle bilim dünyasının en gözde bölgesi olarak anılıyor.  Jeolojik tarihte Ediacaran Dönemi, Dünya'daki yaşam formlarının sayısında ve çeşitliliğinde büyük bir patlamanın gerçekleştiği Kambriyen'den hemen önceki dönemdir. 

dünyanın en eski yırtıcısı (2)-1

Nature Ecology and Evolution dergisinde keşfi bildiren Oxford Üniversitesi'nden Doktor Frankie Dunn bu yırtıcı canlı hakkında yaptığı açıklamada, "Bence dokunaçları alevlere benzeyen bir Olimpiyat meşalesini andırıyor" dedi.

Cnidarialar grubu, mercanlar, denizanaları ve anemonlar canlılarını içerir. Bu canlıların öne çıkan özelliklerinden biri ise avlarını yakalamak için kullandıkları iğneleyici hücrelerdir.

dünyanın en eski yırtıcısı (3)

Doktor Dunn'ın Auroralumina'nın özelliklerine ilişkin detaylı araştırma analizi, keşfedilen yırtıcı canlıyı cnidaria içindeki meduzozoa alt gruplarına benzetti.

dünyanın en eski yırtıcısı (2)

Meduzozoanlar karmaşık yaşam döngüleri boyunca çeşitli yaşam aşamalardan geçerler. İlk yaşam aşamalarında deniz tabanına sabitlenmiş organizmalardır. Yaşamlarının ilerleyen safhalarında ise üremek için serbestçe yüzebilen, canlılar haline gelirler. Bu serbestçe yüzme aşamasında Auroralumina attenboroughii, batan dokunaçları olan şemsiye şeklinde bir beden alırlar yani günümüzde bildiğimiz denizanalarına dönüşürler. Auroralumina bu nedenle, hareketsiz, sabit yaşam aşamasında bir medusozoan'a en çok benzetilmektedir.

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

dünyanın en eski yırtıcısı (1)-1

Ayrıca Dunn verdiği bir demeçte, "Çatallandığını düşünüyoruz... Maalesef fosil eksik" dedi.

(Çatallanma, bir canlılın iki kola veya parçaya bölünmesidir.)

Editör: Enes Sapmaz