Bilim insanları, dünyanın en uzun ağaçlarının yeni bir özelliğini keşfetti. Gerçekleştirilen son araştırmalara göre, Sekoya ağaçları iki farklı yaprak türüne sahip. Dünyadaki en uzun yaşam ömrüne sahip olan bu dev ağaçlar, binlerce yıl boyunca haşere ve yangınlara karşı direnerek hayatta kalmayı başardı.

Sekoya-Agaci-e1512488660141-768x434

Sekoya ağaçlarını inceleyen bilim insanları, uzunca zamandır üzerinde çalıştığı ağaçların yeni bir özelliğini keşfetti. Yazları kurak ve kışları yağışlı geçen Akdeniz iklimlerinde yetişen sekoyalar, ince iğne benzeri yaprakları olan kozalaklı ağaçlardır. Ayrıca Dünyanın en dirençli ağaçlarından olan Sekoyalar, ayrıca çürümeye karşı en dayanıklı ağaç türlerinden biridir.

İki farklı tür yaprağa sahip

Sekoyaların yeni özelliğini keşfeden bilim insanları, dev ağaçların iki farklı tür yaprakları olduğunu keşfetti. Önceki araştırmalarda farkına varılmayan bu yaprak türleri, ağaçların her türlü koşula uyum sağlamalarında büyük rol oynuyor. Başka bir değişle bu yapraklar, iklim değişikliklerinde Sekoya ağaçlarının hayatta kalmasının tek anahtarı. 

sekoya-yaprak

Sekoya ağaçları ıslak ve kurak ortamlara uyum sağlayabiliyor

Yağışın ve suyun bol olduğu ormanlarda bir çok ağaç su birikmesini engelleyen adaptasyonlu yapraklara sahiptir. Bahsi geçen su birikintileri ıslak ortamdaki ağaçların yapraklarını kaplarsa, stomalar karbondioksit akışını engeller ve fotosentezi durdurur. Ancak kurak ortamlarda yetişen ağaçlarda ise tam tersi olarak, değerli suyu doğrudan yaprak yüzeylerinden veya köklerden toplar. Bilim insanları, uzun zamanlardan beri Sekoya ağaçlarının suyu yapraklardan toplayabildiklerini belirtti.

EV6tRRNWAAMpIXE

Bununla birlikte su emilimi için muazzam miktarda yüzey alanına sahip Sekoyalar, boyu uzadıkça yapraklarının yapısını değiştirmektedir. Bu yüzden, uzunca zamandır yaprak değişikliğinin farkına varmadıklarını söyleyen bilim insanları, yeni yaprakların daha çok eksensel yapıda olduklarını belirtti. 

Bir ilk: Rakus adındaki orangutan yaralarını bitkiyle tedavi etti! Bir ilk: Rakus adındaki orangutan yaralarını bitkiyle tedavi etti!

Suyu üç kat daha hızlı emebilen yeni Sekoya ağacı yaprakları, mikroskop altında incelemeye alındığında farkına varıldı. Ayrıca ağaç ölçümleri ve denklemlerle yeni bir araştırmada bulunan bilim insanları, Sekoyaların bir saatlik yağışta 48 kilo su emebildiklerini belirtti

. Sekoyaların farklı yaprak türleri, giderek kuraklaşan bir Kaliforniya'da iklim değişikliğine uyum sağlamalarına yardımcı olabilir.
 

Editör: Enes Sapmaz