Gözlük camları buğulanması günlük hayatınız için probleme neden olan bazı ufak şeylerden bir tanesi olabilir. Ancak bu yeni nanoteknoloji yakında hem görüş kalitenizi hem de gözlük camlarınızı temiz tutmada yardımıcı olabilir.

gözlük  (2)

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

Yeni altın nano kaplama teknolojisi buğunun önüne geçecek

ETH Zürih araştırmacıları, büyük miktarda kızılötesi radyasyonu emerek gözlük camlarını 7 Celsius'a kadar ısıtabilen ve birçok nemli koşulda gözlüklerinizin buğulanmamasını sağlayan altın bir nano kaplama teknolojisi geliştirdi. Bu üretilen yeni teknoloji, sadece hidrofilik moleküller kullanarak suyu etrafa yayan geleneksel yaklaşımların aksine, en ufak su yoğunlaşmasının başlamasına bile engel olabiliyor.

gözlük  (3)

10nm kalınlığındaki kaplama, altını yalnızca ısıtma etkisini artırmakla kalmayan, aynı zamanda altını aşınmaya karşı koruyan titanyum oksit katmanları arasına sıkıştırıyor. Tasarım ayrıca radyasyonun karşı tarafa ulaşmasını engellediği için sıcak havalarda aşırı ısınmaya yol açmıyor. Ayrıca ETH Zurih, kaplamayı temiz bir odada vakuma dayalı buharlama gibi üretimde yaygın olan teknikleri kullanarak yaptığını belirtti. Diğer bir deyişle, büyük şirketler üretim hatlarını bu yeni teknoloji için yenilemek zorunda kalmayabilir ve daha ucuz olarak yeni nanoteknolijye erişim sağlamayı mümkün kılar.

Nano teknoloji ile üretilen gözlükler çok pahalı olmayacak

Devrim niteliğindeki yeni kaplama teknolojisi, düşündüğünüz kadar pahalı değil. Altın pahalı bir malzeme olsa da ihtiyaç duyulan materyal o kadar ufak miktardadır ki gözlüklerin fiyatına fazla ücret katmaz. Bununla birlikte araştırmacı ekip, diğer metallerin kullanımını genişletmeyi planlıyor. Ancak, yerel bir gözlük mağazanızda altın kaplamalı camlar bulmak için bir süre beklemeniz gerekebilir.

gözlük  (2)-1

Neyse ki yeni teknoloji, gözlükle sınırlı kalmayabilir. Araştırma grubu, nano katmanı araba ön camlarındaki buğuyu azaltmak için kullanmayı planlıyor ve gelecekteki uygulamalar, sıcak kalması gereken aynalar, pencereler ve diğer birçok şeffaf yüzey için yeni bir çağ açabilir...

Editör: Enes Sapmaz