Apple, iPhone 15 Pro'da dokunmatik düğmeler kullanmayabilir! Apple, iPhone 15 Pro'da dokunmatik düğmeler kullanmayabilir!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Xiaomi 13 serisi akıllı telefonları ile birlikte Android 13 tabanlı yeni arayüzü MIUI 14'ü de tanıttı. MIUI 14 ile gelecek yeni özellikler ve farklılıklar görücüye çıktı.

MIUI 14 ile gelecek yenilikler

miui14-simge

Andorid 13 tabanlı olacak yeni MIUI 14 arayüzü, görsel olarak birçok değişiklik içeriyor. Cihazlar arası daha iyi çalışmaya yönelik geliştirmeler de barındıran MIUI 14, yeni özelliklere sahip. Boyut olarak MIUI 13'e kıyasla çok küçük ama daha gelişmiş bir güncelleme bizleri bekliyor. Gelişmiş sistem mimarisiyle verimlikik ve performans olarak artış söz konusu.

Tasarım alanındaki yenilikler

miui14-1

MIUI 14 ile simgeler ve kullanıcı arayüzü değişiyor. Simgelerin boyutları artık ayarlanabilir olacak. Dikdörtgen şeklinde simgeler dik veya yatay yerleştirilebilecek. Ayrıca yeni widget biçimleri de kullanıcılara sunulacak. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde aktardığımız ana ekrana 'sanal bebek' benzeri evcil sanal hayvan veya bitki eklenebilecek. Bu sanal evcil hayvanlarla etkileşime geçilebilecek.

Performans geliştirmeleri

miui14-2

MIUI 14, performans açısından önemli gelişme sağlayacak Android çekirdeği üzerinde çalışan yeni MIUI photon motoruyla geliyor. MIUI photon engine, üçüncü parti geliştirilerin daha sorunsuz ve güç açısında verimli uygulamalar yapabilmesini sağlayacak.

Sistem belleğinin kapladığı alanı da büyük ölçüde düşüren yeni arayüz, %60'a kadar daha akıcı çalışıyor. Telefondaki sistem uygulamaları azaltılmaya çalışılmış Bunun yanında sistem uygulamaları ve sonradan yüklenen uygulamalar daha hızlı çalışıyor ve daha az pil tüketiyor.

Yapay zeka (AI) özellikleri

Xiaomi, MIUI 14 ile birlikte cihazlara fotoğraftan yazı kopyalama özelliği getiriyor. Fotoğraftan metin kopyalama, galeriden seçilen resimler için de yapılabiliyor. Şu an için 8 farklı dil destekleniyor. Dil sayısının zamanla arttırılması hedefleniyor. Ayrıca görüntülü görüşmeler için canlı altyazı özelliği de gelen yenilikler arasında. 

Mi AI sesli asistana da yeni özellikler eklendi. Bunlar;  Belge tarama, çevirme, istenmeyen aramaları filtreleme, basit sesli komutlarla karmaşık görevleri yerine getirme olarak sıralanabilir.

MIUI Bağlantısı

miui14-3

Çok farklı cihazlar üreten ve bunları tek bir ekosistem üzerinden yönetmeyi sağlayan Xiaomi Magic, MIUI 14'te yenileniyor. Artık cihazlar arasındaki bağlantı daha hızlı. Xiaomi, kulaklıkların %50 daha hızlı bağlandığını, TV’ye %12 daha hızlı bağlanıldığını, görüntü aktarımının %77 iyileştirildiğini söylüyor.
Xiaomi ekosisteminde olanlar için MIUI 14, cihazlar arası sorunsuz bağlantı sağlıyor. Şirketin açıklamasına göre, 1 milyardan fazla cihaz iki büyük bağlantı merkezi tarafından destekleniyor. Cihaz eşleştirme arayüzü de güncellendi.

Xiaomi Aile

miui14-aile

MIUI 14 ile birlikte 8 üyeye kadar bir grup oluşturmanızı ve çeşitli roller atamanızı sağlayan çeşitli aile hizmetleri de kullanıcılara sunuluyor.

Cihazdaki fotoğraf albümlerini aile gruplarıyla paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede gruptaki herkes bu resimleri görüp yenilerini ekleyebiliyor. Aile üyelerinin sağlık verileri de bu kapsamda paylaşılabiliyor. Ekran süresini sınırlama, uygulama kullanımını kısıtlama, güvenli alan ayarlama gibi ebeveyn kontrolü seçenekleri de mevcut.

MIUI 14 başka hangi özellikler sunuyor?

MIUI 14 ile birlikte sistem sadece 13GB alan kaplayacak. Düşük frekanslı uygulamaları sıkıştıran ve yinelenen dosyaların yalnızca bir kopyasını kaydeden yeni bir temizlik aracı arayüze entegre edilmiş durumda. Yeni bildirim yönetimi seçenekleri de kullanıcılara sunuluyor;Yerleşik bildirimler tek bir kaydırma hareketiyle kapatılabiliyor. Ayrıca bulutta kullanıcı verilerinin tutulmadığı ve  tüm eylemlerin cihazda yerel olarak gerçekleştiği de açıklanan gizlilik geliştirmeleri arasında.

miui14-sistem

MIUI 14 ne zaman çıkıyor? İlk olarak hangi cihazlar MIUI 14 alacak?

Xiaomi, MIUI 14 güncellemesini Ocak 2023'ten itibaren dağıtmaya başlıyor. Xiaomi'nin ilk olarak MIUI 14 olacak cihazları ise şöyle:

 • Xiaomi 12S Ultra
 • xiaomi 12s Pro
 • xiaomi 12s
 • Xiaomi 12 Pro
 • Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition
 • Xiaomi 12
 • Xiaomi MIX Fold 2
 • Redmi K50 Pro
 • Redmi K50
 • Redmi K50 Extreme Edition
 • Redmi K50 Gaming Edition

Xiaomi'nin diğer cihazlar için resmi olarak henüz bir güncelleme programı açıklamadığını belirtelim. Ancak buraya tıklayarak tahmini olarak hazırlanan ve MIU 14 alması beklenen cihazları görebilirsiniz.