Singapur'da faaliyet gösteren bir biyoteknoloji şirketi olan Gero araştırmanları bir araştırma yaptı. Araştırmada kan örnekleri incelenerek maksimum insan yaşı hesaplandı. Bilim insanları bir insanın maksimum 120 ile 150 yıl arasında yaşayabileceği kanısına vardı. Yapılan araştırmalar sonucunda insanların kan hücrelerinin onarım yetenekleri sayesinde 150 yaşına kadar yaşlanmaya devam edebileceği ortaya çıktı. Dünyanın bilinen en yaşlı insanı 1890 doğumlu olan Rus bir adamdı. 122 yaşında ölen bu adam hayatı boyunca hiç tütün ve alkol tüketmediğini söylemişti.

Bilim insanları bir insanın en fazla 122 yaşına kadar yaşayabileceğine ikna olsa da yaşlı adamın hayatını araştırmalarında bir veri olarak kullanmaktan kaçınıyorlardı. Buna karşın Singapur merkezli biyoteknoloji şirketi Gero'ya ait bir araştırma ekibi, insanların çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara karşı gösterdiği direnci baz alarak maksimum yaşam süresini tekrar hesapladı. Çalışmalar sonucunda sağlıklı bir insanın strese karşı son derece dirençli, kronik ve ölümcül hastalığa sahip insanların da bir hayli savunmasız olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda farklı yaş grubundaki insaların iyileşmek için ihtiyacı olan süreler de birbirinden farklılık gösteriyordu. Örneğin 40 yaşındaki bir insanın iyileşmek için 2 haftaya ihtiyacı varken 80 yaşındaki adamın 6 haftaya ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı! Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı!

Tüm bu verileri ve iyileşme eğilimlerini değerlendiren araştırmacılar, insan yaşamının maksimum 120 - 150 yıl olabileceği kanısına vardı. Melbourne Üniversitesi'nde Yaşlanma ve İmmunoterapiler Grubu Başkanı Kylie Quinn, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu; "Her hasta üzerinden alınan tek bir kan örneği doğru sonuçları vermeyebilir. Bunun için her hastadan en az birkaç tane kan örneği almamız gerekiyor. Bu araştırma yaşlanmayı anlamanın bir aracı olarak kullanılabilir gerçekten de bilime büyük katkı sağlıyor. Ayrıca daha önce yapılan maksimum insan yaşı tahminleriyle de örtüşüyor."

Editör: Megabayt Haber