Blue Origin adlı bir AR-GE şirketi, Ay'a iniş yapsa ya da yapmasa da, Ay operasyonlarının sürdürülmesinde önemli gelişmelere imza atabilir.

Jeff Bezos'un uzay uçuşu şirketi, simüle edilmiş Ay regolitini kullanarak güneş pilleri ve iletim kablosu üretebildiğini açıkladı. Firmanın Blue Alchemist olarak adlandırdığı yeni tekniği, temel malzemeleri çıkarmak için Ay toprağının alüminyum, demir ve silikonunu bağlı oksijenden ayırmak için erimiş elektroliz kullanıyor. Bu işlem, yalnızca güneş ışığı ile çalışan güneş pilleri, kaplama camı ve alüminyum teller üretebilir.

blue origin (1)

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

Blue Origin yeni tekniğini NASA'nın Artemis programı ve Mars misyonları için kullanılmak üzere bir çözüm olarak sunacak. Uzay ajansı, çevresel etkiyi en aza indirirken üsler veya diğer uzun vadeli tesisler kurabilir. Uzayda karakollar inşa etmek için regolit kullanma konsepti yeni olmasa da, daha önceki çabalarda büyük ölçüde bu dünya dışı tesislere güç sağlamak için kullanılabilir

Şirketin ABD yönetimi ile karışık bir ilişkisi olduğundan, Blue Origin'in teknolojisinin NASA'ya ulaşıp ulaşmayacağı henüz belli değil. 

Editör: Enes Sapmaz