Apple, uzun süredir bu değişikliklere karşı çıkıyor ve bunların kullanıcıları dolandırıcılık, kötü amaçlı yazılım ve diğer gizlilik ve güvenlik sorunlarına karşı savunmasız bırakacağını savunuyordu. Ancak AB'nin 7 Mart'ta yürürlüğe girecek Dijital Pazarlar Yasası uyarınca, Apple gibi büyük teknoloji şirketleri işlerinde önemli değişiklikler yapmak zorundalar.

Phil Schiller adlı Apple yetkilisinin açıklamasında şirket, App Store'u açma gibi bazı değişikliklerin, kullanıcılara risk oluşturacağına inandığını belirtti. "Bugün duyurduğumuz değişiklikler, Avrupa Birliği'ndeki Dijital Pazarlar Yasası'nın gerekliliklerine uygun olup, bu düzenlemenin getirdiği kaçınılmaz gizlilik ve güvenlik tehditlerine karşı AB kullanıcılarını korumaya yardımcı olmaktadır," dedi.

Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu! Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu!

En önemli değişiklikler, geliştiriciler için olacak. Geliştiriciler, App Store dışından ödemeler alabilecek ve uygulamalarını dağıtabilecekler. Yeni kurallara göre, Apple hala uygulama mağazası dışından gelen uygulamalar için bir inceleme süreci uygulayacak. Bu inceleme süreci "Notarization" olarak adlandırılacak ve otomasyon ve insan incelemelerini içerecek; "platform bütünlüğüne odaklanacak ve kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan koruyacak" şekilde olacak. Ancak şirket, "scam, dolandırıcılık ve kötüye kullanım içeren uygulamaları veya kullanıcıları yasa dışı, itiraz edilebilir veya zararlı içeriklere maruz bırakan" gibi diğer riskleri ele alma konusunda "daha az yeteneğe sahip olduğunu" belirtiyor.

Apple ayrıca, geliştiricilerin abonelikler ve uygulama içi satın alımlar için ilk yılın ardından "çoğu geliştirici" için yüzde 10'a düşen bir ücretle ödeme yapacakları eleştirilen komisyon yapısını değiştiriyor.

Aynı zamanda, Apple, kendi mağazasından geçen işlemler için yeni bir %3 "ödeme işleme" ücreti ekliyor. Ve birinci milyon yüklemeden sonra App Store veya üçüncü taraf bir web sitesinden gelen tüm uygulama indirmeleri için düz €0.50 ücret uygulayacak yeni bir "temel teknoloji ücreti" ekliyor. Apple'a göre, yeni ücret yapısı, çoğu geliştiricinin mevcut durumdan daha az ödeme yapmasına neden olacak, çünkü temel teknoloji ücreti, daha büyük geliştiriciler üzerinde en büyük etkiye sahip olacak.

Editör: Enes Sapmaz