Google, Android'in yeni bir özelliği ile, uzun zamandır kullanılmayan ve rafa kaldırılan bir uygulamayı Play Store'dan eksik parçalarını yeniden indirmek için simgesine dokunmanız yeterli olacak. Şirket, bu yeni özelliğin bir uygulamanın alanının yüzde 60'ını boşaltabileceğini söylüyor.

Cihazınızda yeterli kalan depolama alanı olmadığında başka bir uygulama yüklemeye çalışırsanız, otomatik arşivleme seçeneği bildirimi ile karşılaşacaksınız. Bu bildirim ile rafa kaldırılan ve artık kullanılmayan uygulamaları aramak isterseniz, ayarların Uygulamalar bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

android-3

Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu! Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu!

Ancak Android'in bu yeni konsepti çok da yeni değil. Apple, iOS 11'in 2017'de piyasaya sürülmesinden bu depolama alanlarını rahatlacak yeni öneriler sunuyor. Ancak bu ekleme, düşük kaliteli modeller de dahil olmak üzere daha geniş bir telefon yelpazesine güç sağlayan Android'de özellikle yararlı ve sevilen bir özellik olabilir. 

Ayrıca Google, bunun geliştiricilere yardımcı olabileceğini söylüyor. Kullanıcılar uygulamaları otomatik olarak arşivleyebilirse, bu uygulamaları tamamen kaldırma olasılıkları daha düşük olacağı için, içerik oluşturucuların, kullanıcılarını elinde tutması daha muhtemel olacağı söylendi.

Editör: Enes Sapmaz