Kişiselleştirilmiş bilişsel davranışçı terapi (BDT) sunan bir akıllı telefon uygulaması kullanması zorunlu tutulan 'Tip 2' diyabetli hastalarının kan şekeri seviyelerinin dengelendiği görüldü.

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp doktoru ve vasküler araştırma direktörü ve çalışmanın baş araştırmacısı profesör Marc P. Bonaca, "Kontrollü bir çalışmada incelendiğinde, kişiye göre uyarlanmış dijital CBT'ler, kan şekeri düzeylerini düşürürken aynı zamanda yoğun ilaç kullanımına olan ihtiyacı azaltır ve kan basıncını ve vücut ağırlığını iyileştirir" dedi. Ayrıca profesör Bonaca, dijital BDT'nin altı ay boyunca depresyon ve yaşam kalitesi puanları dahil olmak üzere hasta tarafından bildirilen sonuçlar üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu söyledi.

şeker hastası diyabet (1)-1

Yaşam tarzı değişiklikleri, kan şekeri seviyelerini ve yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve inmeyi içerebilen yüksek kan şekerinin uzun vadeli sonuçlarını azaltmak için gerekli olduğu belirtiliyor. 

Araştırmacılar, CBT programında herhangi bir zaman alıcı olmadığını, kullanıcıların genellikle uygulamayı kullanarak günde altı dakikadan az zaman harcadıklarını söyledi.

Kalp sağlığını izleyebilen ve işi bittiğinde vücutta çözülebilen bir implant geliştiriliyor! Kalp sağlığını izleyebilen ve işi bittiğinde vücutta çözülebilen bir implant geliştiriliyor!

İlk testler, ortalama yaşı 58 ve ortalama vücut kitle indeksi 35 olan diyabetli 668 kişiyi kaydetti. Çalışma kaydı sırasında, katılımcılar kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için ortalama iki ilaç alıyordu. Son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyelerinin bir ölçüsü olan medyan hemoglobin A1c (HbA1c) seviyeleri %8,1 idi. Diyabet tanısı için eşiğin % 6,5'in üzerinde olması gereken katılımcılarda olağanüstü bir iyileşme gözlemlendi.

şeker hastası diyabet (2)

Bonaca ve meslektaşlarının yanı sıra diğer gruplar, farklı uygulama modellerinde ve daha uzun süreli maruz kalmalarda dijital bilişsel davranışçı terapinin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için takip çalışmaları yürütmeye devam edeceğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz