Sekiz yaşındaki bir çocuk, Ağustos 2022'nin başlarında Güney Carolina'da bir aile tatilindeyken, soyu tükenmiş bir türden fosilleşmiş bir dev köpekbalığı dişi buldu. Pennsylvania’nın Lübnan ilçesinde yaşayan çocuk Riley Gracely, Ağustos ayında babası Justin Gracely, annesi Janelle Gracely ve kardeşi Collin ile birlikte tatil için Mryrtle Beache Güney Kaliforniya’ya gitti. 

Aile yolculuk sırasında Güney Kalifornia Summerville’deki fosil bulma eğitimi veren bir tesis olan Palmetto Fossil Exurcisons’a uğradı.  8 yaşındaki çocuk burada çakıl ve toprak yığınları arasında dolaşırken, dişin kenarı olduğu düşündüğü şeyi gördü ve keşif ortaya çıktı.  

Ekran Resmi 2022-08-23 12.23.58

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

Riley, çakıl tabakasından 12 santimetre boyutunda bir angustidens dişi ortaya çıkarmıştı. Çocuğun babası Justin Gracely, çocuklarıyla gurur duyduğunu belirtti. Angustidens, Oligosen ve Miyosen dönemlerinde yaklaşık 33 milyon ila 22 milyon yıl arasında yaşayan tarih öncesi megadişli bir köpekbalığıydı.

Uzmanlar, angustidenlerin, bilim insanlarının o zamandan beri keşfedilen fosillere dayanarak vardığı sonuca vardığı, yaşayan en büyük köpekbalığı türü olduğu söylenen soyu tükenmiş bir tarih öncesi köpekbalığı olan megalodonların yakın akrabası olduğuna inanıyor. Megalodonların, erken Miyosen ve Pliyosen çağlarında yaklaşık 23 milyon ila 3,6 milyon yıl önce yaşadığı biliniyor. 

Bilim adamları, megalodonların 20 uzunluğa kadar çıkabildiğini tahmin ediyor. Öte yandan, tarih öncesi bir canlı rehberi olan Prehistoric-Wildlife.com'a göre Angustidens'in 10 metreye kadar ulaştığına inanılıyor.

Otodus angustidens

Otodus angustidens, yaklaşık 33 ila 22 milyon yıl önce Oligosen ve Miyosen dönemlerinde yaşamış olan Otodus cinsindeki tarih öncesi megadişli köpekbalıklarının bir türüdür . Bu köpekbalığı, soyu tükenmiş başka bir megadişli köpekbalığı olan Otodus megalodon ile akrabadır.

İsviçreli doğa bilimci Louis Agassiz , bu köpekbalığını ilk olarak 1835'te Carcharodon cinsinin bir türü olarak tanımladı . 1964 yılında köpekbalığı uzmanı LS Glikman, Otodus obliquus'un C. auriculatus'a geçişini fark etti ve C. angustidens'i Otodus cinsine taşıdı.

carcharocles-angustidens

Bununla birlikte, 1987 yılında, köpekbalığı uzmanı H. Cappetta , C. auriculatus - C. megalodon soyunu tanıdı ve bu türle birlikte tüm ilgili megadiş köpekbalıklarını Carcharocles cinsine yerleştirdi . Otodus obliquus'tan C. megalodon'a geçişin tamamı daha sonra netleşti ve o zamandan beri zaman geçtikçe diğer birçok uzmanın kabulünü kazandı. Carcharocles soyu içinde , C. angustidens , C. sokolovi'den sonra gelen türdür ve onu C. chubutensis izlemektedir.

2001 yılında, iki bilim adamı, Michael D. Gottfried ve Ewan Fordyce tarafından bugüne kadarki en iyi korunmuş Carcharocles angustidens örneğinin keşfi, ekip tarafından mevcut büyük beyaz köpekbalığı ile yakın morfolojik bağların kanıtı olarak sunuldu ve ekip şunu savundu: Carcharocles angustidens, Carcharocles megalodon da dahil olmak üzere diğer tüm ilgili megadiş köpekbalıkları ile birlikte , daha önce Louis Agassiz tarafından yapıldığı gibi Carcharodon'a atanmalıdır, ancak bu bilimsel topluluk tarafından uluslararası olarak kabul edilmemektedir.

Editör: Burak Karahan