Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor

Araştırma, Dünya'nın ilk zamanlarında tatlı su ve karaların varlığını kanıtlayarak, yaşamın bundan çok daha önce ortaya çıkmış olabileceğini gösteriyor. Uzun zamandır Dünya'nın ilk dönemlerinde tamamen okyanuslarla kaplı olduğu düşünülüyordu. Fakat bu yeni bulgular, okyanusların yanında karaların da var olduğunu ve su döngüsünün 4 milyar yıl önce başladığını ortaya koyuyor.

Bilim insanları, bu bulguların Dünya dışı yaşam arayışında da önemli bir rol oynayacağına inanıyor. 4 milyar yıl önce yaşamın varlığı, evrenin başka köşelerinde de yaşamın daha erken ortaya çıkmış olabileceğini gösteriyor.

Bu heyecan verici keşif, Dünya'nın ve üzerindeki yaşamın kökenine dair bakış açımızı kökten değiştirebilecek nitelikte. Araştırmaya liderlik eden Avustralyalı bilim insanları, önümüzdeki aylarda daha fazla bilgi paylaşmayı ve bu olağanüstü bulgunun gizemini çözmeye devam etmeyi planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz