1894'te Batık Yolu olarak bilinen bir yerde gözlerden kaybolan 58 metrelik kargo gemisi Ironton, ikisi enkaza tutunarak hayatta kalmayı başaran yedi mürettebattan beşinin hayatını kaybettiği bir çarpışmanın ardından battı. Bu arada diğer beş kişinin ise, geminin batarken neden olduğu kaos sırasında fırlatılamayan cankurtaran botuna binmeye çalışırken can verdi.

Bir asırdan biraz daha uzun bir süre sonra, inanılmaz derecede iyi korunmuş enkazdan görüntüler yayınlandı.

ironton (2)

Thunder Bay Ulusal Deniz Koruma Alanı müfettişi Jeff Gray yaptığı açıklamada, "Keşif, daha iyi bir gelecek yaratmak için geçmişi nasıl kullanabileceğimizi gösteriyor." dedi.

"Bu en son teknolojiyi kullanarak, yalnızca bir asrı aşkın süredir kayıp olan bozulmamış bir gemi enkazının yerini tespit etmekle kalmadık. Aynı zamanda ulusumuzun en önemli doğal kaynaklarından biri olan Büyük Göller hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Bu araştırma, Lake'in korunmasına yardımcı olacak.

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

Batık, NOAA, Michigan eyaleti ve kar amacı gütmeyen Ocean Exploration Trust'ın ortak çabaları sayesinde keşfedildi. Bugün keşfi duyuran NOAA, geminin neden bu kadar iyi korunmuş olduğunu açıkladı: "Bir asırdan fazla bir süredir tatlı sular tarafından muhteşem bir şekilde korunan 191 fitlik (58 metre) Ironton'ın üç direği hala ayakta duruyor."

ironton (1)

NOAA, açıklamalarının devamıında 26 Eylül 1894'te gece yarısından hemen sonra meydana gelen kazanın gecesinde neler olduğunu açıklamaya devam etti: "Geminin motoru arızalandıktan sonra, gemiyi çeken vapurdan bir çekme halatı kesilerek gemiyi sürüklendi."

"Ironton'ın mürettebatı kendilerini aniden karanlıkta ve Huron Gölü'nün rüzgarla savrulan denizlerinin insafına kalmış halde buldular.

Kaptan Peter Girard'ın yönetimi altında, mücadele eden geminin yelkenlerini açmaya yardımcı olmak için geminin yardımcı buhar motorunu çalıştırarak geminin kontrolünü yeniden kazanmak için savaştılar.

Çarpmadan sonra ayrılan iki gemi, her ikisi de ölümcül şekilde hasar gördü. Ironton'ın pruvası, Ohio'nun ahşap gövdesinde 12 fit çapında bir delik açtı"

Editör: Enes Sapmaz