Şu anda geliştirme aşamasında olan bu özellik, bir sesli mesajı dinlemek mümkün olmadığında veya erişim sağlamak zor olduğunda işe yarayabilir. Ayrıca işitme engelliler için erişilebilirliği artırabilir, onların dahili sesli not özelliğini kullanmalarını sağlayarak iletişimlerini kolaylaştırabilir.

WABetaInfo tarafından yayınlanan ekran görüntüsünde, özelliğin kullanıma sunulduğunda nasıl çalışacağını açıklayan bir pop-up kart görülüyor.

Bu ekran görüntüsüne göre, WhatsApp, sesli not transkriptlerini etkinleştirmek için kullanıcıların akıllı telefonlarına yaklaşık 150 MB'lık ek veri indirmelerini isteyecek. Bu veri indirme, kullanıcı gizliliğini koruyarak ve mesajların uçtan uca şifrelemesini sağlayarak cihazda konuşma tanıma işlevini sağlayacaktır. Bu ayrıca, zaten indirilmiş sesli notların bile mevcut veri olmadığında bile transkript edilebileceği anlamına gelir.

Threads ve Instagram daha çok birleşiyor! Threads ve Instagram daha çok birleşiyor!

Mayıs 2023'ten bu yana WhatsApp, benzer bir özelliği test ediyor. Başlangıçta, WhatsApp beta için iOS'un 23.9.0.70 sürümünde kullanıma sunuldu. Bu özellik ayrıca kullanıcıların cihazlarına dil paketlerini indirmesini sağlar, bu da çeşitli dillerde transkripsiyon yapılmasını mümkün kılar. Ayrıca, iOS'taki WhatsApp kullanıcıları, metinlerin normal mesajlar gibi dizinlendiği için bu transkriptlere göz atabilirler.

Editör: Enes Sapmaz