Telefonunuz sıvıyla temas ettikten sonra yaptığınız ilk müdahale cihazınızı kurtarabilir ve daha da kötü hale getirebilir. Bu telefonunuz veya elektronik cihazlarınızın ıslanması durumunda yapacağınız şeyi dikkatli seçmeniz gerekli. İşte sıvıyla temasta bulunan cihazların kurtarmak için yapılması ve yapılmaması gereken adımlar…

1. Adım) Telefonuz ıslandığınızda hemen ardından gelen kontrol etme içgüdünüze karşı koymaya çalışın ve telefonunuzu açmayın. Eğer telefonunuz suyla temas ettiyse veya daha kötüsü suya düştüğüyse yapacağınız en kötü şey onu yeniden açmak olacaktır. Telefonu tekrar açmaya çalışmak bir kısa devreye ve hatta telefonunuzun sonsuza kadar bozulmasına sebep olabilir.

2. Adım) Kısa devrenin önüne geçebilmek için hemen telefonun koruyucu kapağını ve pilini çıkarın. Pilinizi çıkardıktan sonra telefonun içini bir peçete yardımı ile kurulayın ve oldukça dikkatli olun. Ancak bazı günümüzde çıkan son model telefonlardan pili çıkarmak pek de mümkün değil. Eğer telefonunuzun pilini çıkaramıyorsanız telefonu kapatmak yeterli olacaktır. Ayrıca Sim kartınızı çıkarıp kurulamak da yararlı olacaktır.

3. Adım) Telefonunuza çok sert davranmadan, cihaz içindeki tüm suyu çıkarmaya çalışın. Telefonu biraz sallayabilir, yavaşça üfleyebilir hatta ve hatta bir elektrik süpürgesi ile damlaları nazikçe çekebilirsiniz.