Hava sıcaklıklarının zirve yaptığı şu dönemlerde, enizde çalışırken ya da dinlenirken bunaltıcı sıcak havadan kurtulmanın bazı yöntemlerini anlattık. 

Ayrıca bunları yapabilirsiniz;

Soğuk kompres uygulayın: Pamuklu bir çorabın içerisine pirinç veya baklagilleri koyup 2 saatten uzun bir süre buzdolabında soğutun. Yatmadan önce buzdolabına koyduğunuz çorapla vücudunuza kompres yapın. Bu yöntem serinlemenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Vantilatörün önüne bir kase buz koyun: Sıcak havalarda vantilatörler tek başlarına serinlememize pek de yardımcı olamayabiliyor. Bu yüzden vantilatörün önüne bir kase buz koyun ve sıcaktan eriyen buzların havanın serinletmesini hissedin.

Güneşlik kullanmaya çalışın: Güneşlikler yaz aylarında kullanılınca evinizin sıcaklığını düşürebilirler. Güneş ışığını yüzde 45 oranında dışarıda tutabilen güneşlikler sayesinde evinizi daha serin hale getirebilirsiniz.

Çoraplarınızı çıkarın:  Çoraplarınızı çıkartmak vücut derecenizi düşürür. Uzmanlar “Kan damarları daha sonra bu kanı vücudun diğer bölgelerine de ulaştırır, böylece daha fazla serinlik hissi elde edersiniz" diyor.

Nemli çarşaf asın: Dışarıdaki kuru havayı soğuk bir esinti olarak almak istiyorsanız, pencerenin önüne nemli bir çarşaf asın. Böylece dışarıdan gelen havayla buharlaşan su evinizi yüksek oranda serinletecektir.

Su dolu sprey şişe: Uzmanların "termal dengeleme" olarak adlandırdığı bu yöntem birçok kişi tarafından uygulanıyor. Buzdolabına su dolu bir sprey şişesi koyun ve sıcak hissettikçe üzerinize püskürtün. 

Ampulünüzü değiştirin: Uzun ömürlü flüoresan ampuller, diğer ampullere oranla yaklaşık yüzde 65 daha az ısı üretir. Flüoresan ampuller kullanmak evinizdeki sıcaklığı düşürmede yardımcı olabilir.