Dünyamızda pek çok farklı tür var ve çoğu hakkında hala pek çok şey bilmiyoruz. Bilim insanları, şu anda var olan yaklaşık 8,7 milyon farklı bitki ve hayvan türü olduğunu tahmin ediyor ve biz bunların yalnızca 1,4 milyonunu tanımlayabildik ve türlerin çoğu bir çeşit eklembacaklı. Aslında bu sayı biraz daha fazla olurdu, ancak bazı türlerin soyu tükendi veya sonsuza dek yok oldu.

mamut ve dodo kusu (1)

Herhangi bir türün neslinin tükenmesinin her türlü nedeni vardır ve iş neslinin tükenme nedenlerini açıklamaya geldiğinde bir çok farklı etken yer alır. Dodo kuşlarının durumunda ise, insanlar tarafından aşırı avlanarak ve yaşam alanlarını kaybederek soyları tükendi.

mamut ve dodo kusu (2)

Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Dodo kuşları, doğal yırtıcı hayvanlardan yoksun olduklarından, soyları tükenmeden önce insanlarla en fazla 175 yıl birlikte zaman geçirdikleri düşünülüyor. İnsanlar ilk kez 1507 yılları civarında dodo kuşlarıyla karşılaştı ve 1681'de soyları tamamen yok oldu.

mamut ve dodo kusu (4)

Tüylü mamutlar ise tamamen farklı bir hikaye. Nesillerinin tam olarak nasıl tükendiğini saptamak biraz daha zor olan mamutlar, insan avcılar tarafından ve besin kaynaklarını kesintiye uğratıldığı ve sayılarının azaldığı için soyları tükendiği düşünülüyor.

Mamutlar çimlerde otluyorlardı, ancak bir buzul çağı sona erdiğinde besin kaynaklarının yerini ağaçlar ve sulak alan aldı ve bu da sayılarını ciddi şekilde azalttı.

mamut ve dodo kusu (1)-1

Ancak bunlara rağmen, Colossal Biosciences adlı bir şirket, dodo kuşu ve tüylü mamutları dünya üzerine geri getirmeye çalışıyor. Yıllar içinde soyu tükenmiş türleri geri getirmek için 225 milyon dolarlık yatırım topladılar ve bir zamanlar tamamen tükenmiş hayvanları doğurmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

Henüz çok erken olsa da, dodoların veya tüylü mamutların yakın gelecekte Dünya üzerinde koşturmasını beklemeyin.

Editör: Enes Sapmaz