Hawaii'de gelişmiş bir teleskop olan Gemini North Teleskobu tarafından yayınlanan bir görüntü, galaksimiz Samanyolu'nun da uzak gelecekte paylaşacağı kaderi gözler önüne serdi.

Yeni görüntü, Hawaii'de bulunan ve Ulusal Bilim Vakıflarının NOIRLab'ları tarafından işletilen Gemini North teleskobu tarafından çekildi. Görüntü, NGC 4568 ve NGC 4567 adlı iki etkileşim halindeki sarmal galaksinin birleşmesini gözler önüne seriyor.

2022-08-15 11_29_19-Window

NGC 4568 ve NGC 4567 isimli galaksilerin birleşme görüntüsü

Bu gökadalar (Galaksiler) milyonlarca yıldır bir çarpışma rotasındalar ve araştırmacılar, yaklaşık 500 milyon yıl içinde birleşmeyi tamamlayıp tek bir tekil eliptik galaksi haline geleceklerini tahmin ediyor.

Araştırmacılar tarafından açıklandığı gibi, bu galaktik birleşmenin görüntüsü, en yakın komşu galaksimiz Andromeda ile birleşmeye hazırlanan kendi galaksimiz Samanyolu'nun geleceğine açılan bir pencere durumunda. Bilim adamları, Samanyolu ile Andromeda arasındaki birleşmenin yaklaşık 5 milyar yıl içinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. 

654291main-p1220bk

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek
Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin birleşmesini anlatan bir illüstrasyon çalışması

Ek olarak, 60 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan iki gökada birleştikçe yıldız oluşumunu tetikleyecekler, bu da iki gökadadan gelen yerçekimi kuvveti birleştikçe gazların ve parçacıkların bir araya gelmesiyle birden fazla yıldızın doğacağı anlamına geliyor.  2020 yılında araştırmacılar tarafından tespit edilen bir süpernovanın parlayan kalıntılarını tespit etmişti.

Editör: Burak Karahan