Batı Avustralya'daki yetkililer, çevresine tehlikeli derecede radyasyon yayan küçük bir kapsülün kaybolmasının ardından bir acil halk sağlığı uyarısı yayınlamak zorunda kaldı

Bir basın toplantısında konuşan eyaletin baş sağlık yetkilisi Dr Andy Robertson, insanları 6 mm'ye 8 mm boyutlarında olan küçük nesneyle karşılaşırlarsa olabildiğince uzak durmaya çağırdı. Radyasyon yayan cismin Perth'deki Malaga'daki bir maden sahasından ülkenin kuzeyindeki Newman'a 10 Ocak'ta bin 400 kilometre yol kat eden bir vagondan düşmüş olabileceği düşünülüyor.

radyasyon (2)

Dr Robertson tehlikeli kapsülün, kamyonun üzerindeki bir cıvata deliğinden düşmüş olabileceğini söyledi. Çevreye oluşturabileceği radyoaktif tehlike nedeniyle, kapsülü bulmak için büyük bir arama çalışması başlatıldı.

Rota boyunca araç kullanan insanlardan, kapsülün tutmaktan kaçınarak kapalı tutmak için işe yarayan kapak lastiklerini kontrol etmeleri istendi.

Silah haline getirilemeyecek olsa da, Dr Robertson insanları kapsüle çok yaklaşmanın tehlikeleri konusunda uyardı, 'kapsülün bir metre yakınında durmak, 1 saat boyunca 10 röntgen çekmeye denk olurdu' dedi. Uzmanlar, insanlara kapsülle karşılaştıklarını düşündükleri takdirde cismin en az beş metre uzakta olmalarını tavsiye etti.

radyasyon (1)

Kapsül konusunda uyarılara devam eden Robertson şu sözleri söyledi"Hem beta ışınları hem de gama ışınları yayar, bu nedenle yakınınızda bulunursa, cilt yanıkları da dahil olmak üzere cilt hasarına maruz kalabilirsiniz.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

"Ve yeterince uzun süre yanınızda bulundurursanız, akut radyasyon hastalığına neden olabilir. Şimdi bunu bulmak biraz zaman alacak ama açıkçası insanlara ona yakın olmamalarını veya ona tutunmamalarını tavsiye ediyoruz."

İtfaiye ve Acil Durum Hizmetleri Departmanı kapsülü arama çalışmalarını sürdürüyor ve bölgedeki insanları son derece dikkatli olmaya çağırdı.

Editör: Enes Sapmaz