Tesla CEO'su ve Twitter'ın sahibi Musk, geçtiğimiz günlerde OpenAI'nin "Bir kâr şirketi ..." haline geldiğini söylemişti. OpenAI'nin ilk kurucularından biri olan Musk, yapay zekayı medeniyet için "en büyük risklerden biri" olarak gördüğü ve daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyduğu halde neden OpenAI'yi kurduğunu soran bir tweet'e yanıt vererek açıklama yaptı.

altman ve musk-1

Kodaman Musk yanıt olarak, "OpenAI, Google'a karşı bir ağırlık olarak hizmet etmek için kar amacı gütmeyen bir şirket olan açık bir kaynak olarak oluşturuldu (bu yüzden ona "Açık" Yapay Zeka adını verdim), ancak şimdi kapalı bir kaynak haline geldi, maksimum- etkin bir şekilde Microsoft tarafından kontrol edilen kâr şirketi. Hiç de kastettiğim gibi değil."

Elon Musk'ın bu yanıtı üzerine OpenAI'ın CEO'sundan cevap gecikmedi

OpenAI CEO'su Sam Altman, şirketinin Microsoft'tan "bağımsız" olduğunu söyledi ve büyük teknoloji devinin OpenAI'nin yönetim kurulunda yeri olmadığını belirtti. Altman, katıldığı bir podcast'te Musk'ın bu yorumlarına cevap verdi. Altman podcast sırasında "Bunun çoğu doğru değil ve bence Elon bunu biliyor" dedi. Ancak aynı zamanda Musk'ın azarlamasının muhtemelen endişe verici bir yerden geldiğini de sözlerine ekledi.

altman ve musk

Altman, "Elon hakkında olumlu bir şey söylemek gerekirse, AGI (yapay zeka) ile iyi bir geleceği gerçekten umursadığını düşünüyorum" dedi. Sözlerine devam eden Altman"Demek istediğim, o bir pislik, onun hakkında başka ne söylemek istersen - benim kendim için sahip olmak isteyeceğim bir tarza sahip değil," dedi.

"Ama bence gerçekten umursuyor ve geleceğin insanlık için nasıl görüneceği konusunda çok stresli hissediyor." 

Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın! Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın!

Elon Musk, Sam Altman, Reid Hoffman, Peter Theil ve gibi diğer önde gelen isimlerle birlikte 2015 yılında OpenAI'yi kurdu. Hepsi o sırada projeye 1 milyar dolar taahhüt etti ve belirtilene göre şirket, başlangıçta kâr amacı gütmeyen bir kuruluştu, ancak 2019'da kâr amacı gütmeyen statüsünden vazgeçti.

Editör: Enes Sapmaz