Omurilik sıvısı, Alzheimer hastalığında biriken yapışkan proteinler gibi zararlı atıkları dışarı atabilir. Dolayısıyla, beyindeki sıvı akışını kontrol edebilmek, muhtemelen bir gün belirli beyin bozukluklarının tedavisinde önemli sonuçlar doğurabilir.

St. Louis'deki Washington Üniversitesi'nden bir sinirbilimci olan Jonathan Kipnis, "Bunun birçok nörolojik bozukluğa yardımcı olacağını düşünüyorum" dedi.

"Formula 1'i düşünün. En iyi araca ve sürücüye sahip olabilirsiniz, ancak harika bir bakım ekibi olmadan o sürücü yarışı kazanamaz."

beyin (3)

Beyindeki omurilik sıvısı akışının bakım ekibinin önemli bir parçası olduğunu söyleyen bilim insanı, herhangi bir potansiyel terapötik uygulamanın hala çok uzakta olduğuna dikkat çekiyor.

Boston Üniversitesi'nden sinirbilimci Laura Lewis ve meslektaşları, insanların uyurken beyin omurilik sıvısı dalgalarının beynimizi yıkadığını bildirdi ve bu da uykunun bir rolünün beyni derinlemesine temizlemek olabileceği olarak öne sürüldü. Ayrıca ekip, derin, REM dışı uykuyu karakterize eden yavaş nöral salınımların, beyinden geçen omurilik sıvısı dalgalarıyla uyumlu bir şekilde meydana geldiğini gösterdi.

NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

beyin (2)

Bu akışlar, kişinin nefes alıp vermesinin ve kalp atışının omurilik sıvısı üzerindeki küçük, ritmik etkilerinden çok daha büyüktü. Araştırmacılar, uyku sırasındaki beyin aktivitesinin beyinden kan akışına neden olarak omurilik sıvısının kafatasının içinde sabit basıncı korumak için kanın arkasına aktığını düşünüyor.

Bunun yanı sıra ekip, beyindeki omurilik sıvısı akışı ile Alzheimer gibi hastalıklar arasındaki bağlantıları incelemeyi planlayacak. 

Editör: Enes Sapmaz