Meta'nın LLaMa 2 adlı büyük dil modelinin en son sürümü, sohbet robotu uygulamasına güç veren OpenAI'nin GPT-4'üne rakip olacak. Teknoloji, ChatGPT'nin yalnızca iki ayda 100 milyonluk bir kullanıcı tabanı oluşturmasının ardından geçen Kasım ayında ön plana çıktı.

Meta bir haber bülteninde, işletmelerin ve araştırmacıların daha fazla yapay zeka aracına erişebilmesi ve bunları deney yapmak için kullanabilmesi üzere LLaMa 2'ye erişim açmaya karar verdiğini söyledi.

LLaMa 2, Meta'nın ilk olarak Şubat ayında duyurulan büyük dil modelinin ikinci neslidir. Meta'ya göre modelin ikinci versiyonu, LLaMa 1'e kıyasla %40 daha fazla veriyle eğitildi. Yapay zeka on yıllardır ortalıkta dolaşıyor ve uydu navigasyon sistemlerinde ve Siri gibi sanal asistanlarda kullanılıyor, ancak büyük dil modelleri yeni bir üretken yapay zeka çağını başlattı. 

meta-2

Şirketlerin yapay zekalarının nasıl eğitildiği konusunda şeffaf olmalarını ve yanlış bilgilendirme ve önyargıya karşı korunmalarını sağlamak için düzenlemelerin geliştirilmesi hala devam ediyor.

Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor! Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor!

Geçen yıl ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden sonra Google, yapay zeka tarafından desteklenen bir arama motoru olan Bard ile yanıt verdi ve Microsoft, BingChat adlı kendi sürümünü piyasaya sürdü. OpenAI ve Google tarafından geliştirilen modellerin aksine Meta, LLaMa 2'yi açık kaynak yapıyor, bu da kodun ücretsiz olarak indirilebileceği ve değiştirilebileceği anlamına geliyor.

Editör: Enes Sapmaz