18 yaşındaki Arion Kurtaj, Rockstar'ın sunucularına bir Travelodge otelinden sızdı ve bunu yaparken polis nezaretindeydi. Sadece bir Amazon Fire TV Stick, akıllı telefon, klavye ve fare kullanarak bu işlemi gerçekleştiren Kurtaj, hemen tekrar gözaltına alındı. Kurtaj, Lasus$ uluslararası hacker grubunun merkezi bir üyesiydi.

Doktorlar, Kurtaj'ın ciddi otizm nedeniyle yargılanamayacak kadar aklı yerinde olmadığını açıkladı. Kararın ardından jüriye, suçlamaları işleyip işlemediğini değil, suç kastı olup olmadığını belirlemeleri talimatı verildi. Bir zihinsel sağlık değerlendirmesinin ardından, hakim, "Siber suça geri dönmeyi istediğini sürekli ifade ettiği" sonucuna vararak, halk için hala yüksek bir risk oluşturduğuna karar verdi. Mahkeme, Kurtaj'ın gözaltındayken iddia edilen şiddet içeren davranışlarına dair raporları da duydu, bunlar arasında yaralanma ve mal hasarı raporları bulunmaktaydı. Bu nedenle Kurtaj şimdi bir hastane hapishanesine gönderilecek.

GTA-6

Yakuza oyununun canlı uyarlaması geliyor! Amazon tarih verdi Yakuza oyununun canlı uyarlaması geliyor! Amazon tarih verdi

Rockstar'ın, hack işleminin kendisine 5 milyon dolar ve binlerce saatlik personel zamanı kaybettirdiğini iddia etmesine rağmen, Kurtaj'ın avukatları, GTA 6 fragmanının başarısının, ilk dört günde 128 milyon izlenmeye ulaşması nedeniyle, hack'in ciddi bir zarara yol açmadığını savundu.

Aynı davada suçlu bulunan ikinci Lapsus$ üyesi, 17 yaşında olduğu için ismi kamuoyuna açıklanmadı. İsimsiz hacker, Kurtaj ve diğer Lapsus$ üyeleriyle birlikte Nvidia ve telefon şirketi BT/EE'yi ele geçirmek, veri çalmak ve 4 milyon dolar fidye talep etmekle suçlanıyordu. Küçük yaştaki bu hacker, "yoğun denetim" altında 18 ay gençlik rehabilite emri ve VPN kullanımına yasak dahil edilen bir cezaya çarptırıldı.

Editör: Enes Sapmaz