Bu virüsler, Grönland'ın buzlarının daha hızlı erimesine neden olan mikroskobik algleri hedef alabilir. Yeni bir çalışmada, bu dev virüslerin renkli alglerle dolu buz ve kar üzerinde yaşadığı tespit edildi. Araştırma ekibi, bu virüslerin alg büyümesini doğal yollarla kontrol ederek erimeyi azaltmanın yollarını bulmayı umuyor.

Danimarka Aarhus Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olan Laura Perini, “Virüsler hakkında çok fazla şey bilmiyoruz, ancak alg patlamalarının neden olduğu buz erimesini hafifletmek için faydalı olabileceklerini düşünüyorum” dedi.

Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Grönland'ın buz yüzeyinde bulunan algler, bahar aylarında çiçek açarak genellikle beyaz olan manzarayı karartır. Bu kararma, beyaz kar ve buzdan daha az güneş ışığını yansıtarak erimeyi hızlandırır.

Araştırmacılar, 2019 ve 2020 yıllarında Grönland buz tabakasının farklı bölgelerinden karanlık buz, kırmızı kar ve eriyen su deliklerinden örnekler topladı. Bu örneklerde bulunan DNA'yı analiz ederek Nucleocytoviricota filumuna ait dev virüslerin gen dizilerini tanımladılar.

Algler, bakteriler, mantarlar ve protistler gibi diğer küçük, tek hücreli organizmalarla birlikte karmaşık bir ekosistemin parçasıdır. Perini ve ekibi, bu ekosistemi daha iyi anlamak ve virüslerin hangi konakları enfekte ettiğini belirlemek için araştırmalarına devam edecekler. Amaçları, bu virüslerin gerçekten algleri hedef aldığından emin olmaktır.

Editör: Enes Sapmaz