Dev bir radyo teleskobu olan LovellBluedot festivalinde sahne alacak. Ayrıca NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'ndan bazı çarpıcı resimler de dahil olmak üzere uzayın muhteşem görüntüleri, 76 metrelik dev çanağa yansıtılacak.

Festivalde radyo teleskobuna uzay görüntüleri yansıtılacak

Jodrell Bank Keşif Merkezi'nin astrofizikçisi ve yöneticisi Prof Teresa Anderson, "Çanağı büyük bir film ekranı olarak kullanacağız" dedi. Astro fizikçi Anderson bu durumu şu şöyle açıkladı: "Güneş'ten gelen en son verilerden bazılarını ve Ay'ın büyüleyici görüntülerini ona yansıtacağız."

uzay festivali radyo teleskonu kullandılar (2)

Bluedot festivali, Teresa Anderson ve kocası fizikçi Tim O'Brien'ın iş birliğinde oluşturuldu. Festivalde uzaydan gelen görüntüler ve müzik kullanarak bir film yaptılar. Ayrıca Lovell teleskopu için geliştirilen bu gösteriye 'Sky's Eye View' adı verdiler.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Festival gösterisinde kullanılan görüntüler ise şu şekilde;

  • Güneş Dinamikleri Gözlemevi ve Güneş ve Heliosferik Gözlemevi tarafından alınan Güneş'in yüzeyi ve atmosferi
  • NASA'nın Blue Marble Yeni Nesil uydu verilerinden Dünya'nın görüntüleri
  • Ay'ın yakın ve uzak fotoğrafları

Samanyolu ve dönen nötron yıldızından müzik yaptılar

Bunun yanı sıra film müziğinde, galaksimiz Samanyolu radyo taramasının "sonifikasyonu" da dahil olmak üzere uzaydan gelen kayıtları kullanıldı.

uzay festivali radyo teleskonu kullandılar (3)

Manchester Üniversitesi'nden fizikçi Tim O'Brien, galaksimizin sesini belirterek,"Teleskop yanlarından tek tek sarmal kolları geçerken sesin yükselip alçaldığını duyabiliyorsunuz" dedi.

Ayrıca dönen bir nötron yıldızı olan bir pulsarın kaydından vurmalı bir ritim de yaratıldı. O'Brien, "Bu, etrafta dönen ve kozmik bir deniz feneri gibi gökyüzünde parıldayan radyo dalgalarının ışınlarıdır" diye ekledi.

Editör: Enes Sapmaz