Uzun yıllar boyunca Huawei'nin Komünist Çin hükümetiyle olan bağı nedeniyle, şirketin telefonlarının Çin hükümeti için casusluk ve veri toplama amacıyla kulanıldığı söylentilerine yol açmıştı. Firma suçları her seferinde reddetse de 2018 yılında ABD hükümeti, müttefiklerine 5G ağlarını kurarken Huawei'nin ağ ekipmanlarını kullanmamalarını söyledi.  2018 yılından bu yana ağırlaşarak devam eden Huawei ambargosu daha da genişleyecek gibi görünüyor çünkü FBI'ın iddiası oldukça çarpıcı.

FBI yaptığı inceleme sonrasında Huawei'nin baz istasyonlarının çevredeki iletişin ağlarına erişebildiği iddia edildi. 

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Telekom ekipmanı tedarikinde dünya lideri olan Huawei, ABD'nin çabalarına rağmen 5G'ye geçiş sürecinde oldukça tercih edilen bir şirket durumunda. Yalnızca İngiltere gibi birkaç ABD müttefiki uyarıyı dikkate aldı. üm bunları yeniden gündeme getiren ise bugün CNN'in yayınladığı bir haber oldu. 

hauwei-nK9D_cover

FBI'ın Ortabatı'daki kırsal bölgede bulunan ABD askeri üslerinin yakınındaki baz istasyonları incelediği ve Huawei ekipmanlarının "ülkenin nükleer silahlarını denetleyen ABD Stratejik Komutanlığı tarafından kullanılanlar da dahil olmak üzere, son derece kısıtlı Savunma Bakanlığı iletişimini yakalayabilecek ve bozabilecek ekipman" içerdiği belirtildi.

ABD, Huawei destekli telekom altyapılarını ülkeden kalrıtmaya çalışıyor fakat kırsal kesimde bolca bulunan Huawei ekipmanlarını temizlemek 6 milyar dolara mal olacak ve operatörler uğrayacakları zararın tamamının karşılanmasını istiyor. Bu nedenle bu ekipmanlar halen kullanımda.

FBI'ın neredeyse Obama dönemine varan araştırmaları sonucunda, Huawei'nin telekom cihazlarının  nükleer iletişimi bozarak sistemi akamete uğratabileceği ve iletişimi dinleyerek bunları Çin'e ilettiği iddia ediliyor.

Huwaei bu iddiaları yıllardır reddediyor fakat ABD bu konuda ısrarcı ve ambargolarını artırmaya devam ediyor.Kongre’nin çok daha büyük bütçeye onay vererek Huawei ekipmanlarının temizlenmesini sağlaması gerekiyor. Muhtemelen ABD güvenlik kurumları sürecin daha da hızlanması için bu tarz soruşturmalarla Kongre’yi haberdar etmeye çalışıyor.

Editör: Burak Karahan