Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor! Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor!

Meta tarafından paylaşılan rapor, geçen çeyrekte 16 milyon kullanıcı kazanan Facebook'un ilk kez günlük 2 milyar kullanıcıya ulaştığını gösterdi.

Facebook, günlük 2 milyar kullanıcıya ulaşan Meta'ya ait ilk platform olmasa da bu, şirketin reklam geliri kaynağının büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Son aylarda. CEO Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada şirketin yakın zamanda 11.000'den fazla kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanan yeniden yapılanmasına atıfta bulunarak, "2023 için yönetim temamız 'verimlilik yılı' olacak" dedi

fb-meta-835

Bu başarılara rağmen, Meta'nın geliri geçen yıla göre azalırken, şirketin 2022'nin son çeyreğine ilişkin 32,2 milyar dolarlık geliri, geçen yıla göre yüzde 4 düştü.

Analistlerle yaptığı bir görüşme sırasında Zuckerberg, Meta'nın verimliliğe öncelik verdiği için kesintiler yapmaya devam edeceğini öne sürdü. Meta CEO'su,"Performans göstermeyen veya artık çok önemli olmayabilecek projeleri kesmek konusunda daha proaktif olacağız" dedi. Ayrıca üretken yapay zekanın önümüzdeki yıl Meta için bir öncelik olacağını söyledi. Zuckerberg, "Üretken yapay zeka, pek çok farklı uygulamayla son derece heyecan verici yeni bir alan." dedi.

"Meta için hedeflerimden biri de üretken yapay zekada lider olmak için araştırmalarımızı geliştirmek."

meta-reu-1789520

Meta ayrıca metaverse yatırımlarında büyük miktarda para kaybetmeye devam ediyor. Meta'nın bildirdiğine göre, VR, AR ve metaverse projelerini denetleyen bölüm olan Reality Labs, 2022'nin dördüncü çeyreğinde 4,3 milyar dolar ve tüm yıl boyunca yaklaşık 14 milyar dolar kaybetti. Ayrıca Meta, bir kez daha Reality Labs'in önümüzdeki yıl para kaybetmeye devam edeceğini doğruladı. Meta CFO'su Susan Li, "Tüm yıl boyunca Reality Labs kayıplarımızın 2023'te artmasını bekliyoruz" dedi.

"Gördüğümüz önemli uzun vadeli fırsatlar göz önüne alındığında, bu alana anlamlı bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz."

Editör: Enes Sapmaz