Keşfedilen bu dev göktaşı, Dünya üzerinde şimdiye kadar bulunan en büyük dokuzuncu göktaşıdır.

Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümü'nde profesör olan Chris Herd, "Yeni bir mineral bulduğunuzda, kayanın kimyasının daha önce bulunanlardan farklı olduğu anlamına gelir. Bunu heyecan verici kılan da bu: Bu özel göktaşında, bilim için yeni olan ve resmi olarak tanımlanmış iki mineral var." dedi.

70 gramlık tek bir göktaşı dilimi, iki mineralin keşfedildiği sınıflandırma için Alberta Üniversitesi'ne gönderildi. Bunun yanı sıra halihazırda değerlendirilmekte olan potansiyel bir üçüncü mineral var gibi görünüyor. Profesör Herd, araştırmacılar büyük göktaşından daha fazla örnek alırsa, daha da fazla mineral bulunma şansının olduğunu belirtiyor.

goktasi 2 yeni mineral (1)-1

Yeni keşfedilen iki mineral, elaliit ve elkinstantonit olarak adlandırıldı.

Elaliit, Somali'nin Hiiraan bölgesindeki El Ali kasabası yakınlarında keşfedildiği için resmi olarak “El Ali” göktaşı olarak adlandırılan göktaşının kendi isminden geliyor. Herd, ikinci mineral elkinstantoniti, NASA'nın yaklaşmakta olan Psyche misyonunun baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton'u onurlandırmak adına isimlendirdi.

"Lindy, gezegenlerin çekirdekleri, demir-nikel çekirdeklerin nasıl oluştuğu ve elimizdeki en yakın analogun demir göktaşları olduğu konusunda pek çok çalışmada bulundu.

"Bu yüzden bir minerale onun adını vermek ve onun bilime katkılarını takdir etmek mantıklıydı,”- Herd

California Üniversitesi, Los Angeles ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılarla işbirliği içinde çalışmalarını yürüten Herd, El Ali göktaşını söz konusu kategorideki 350'den fazla göktaşından biri olan 'Demir, IAB kompleksi' göktaşı olarak sınıflandırdı.

Herd göktaşını sınıflandırmak için incelerken dikkatini çeken bir şeye rastladı. 

“Bu olağanüstüydü. Yeni bir mineral olduğunu söylemek çoğu zaman bundan çok daha fazlasını gerektirir.”

Bulguların hızlı tanımlaması, iki mineral daha önce sentetik olarak yaratıldığı için mümkün oldu. Bu nedenle yeni keşfedilen doğal minerallerin bileşimini insan yapımı muadilleriyle eşleştirebildi. Bilim insanları, göktaşı oluştuğunda içindeki koşullar hakkında bize neler söyleyebileceklerini belirlemek için mineralleri hala ayrıntılı olarak incelemeye devam ediyorlar.

"Sadece bir göktaşı üzerinde çalışarak yepyeni mineralleri tanımlamaya dahil olacağımı hiç düşünmemiştim."

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

new-minerals-discovere

Herd ayrıca herhangi bir yeni mineral keşfinin gelecekte heyecan verici yeni kullanımlar sağlayabileceğini belirtiyor. Profesör, göktaşının geleceğinin belirsizliğini korurken, araştırmacıların potansiyel bir alıcı bulmak için Çin'e taşındığına dair haberler aldıklarını söylüyor. Bilimsel amaçlar için ek örneklerin mevcut olup olmayacağı henüz belli değil.

Herd, mineral bulguları 21 Kasım'da Alberta Üniversitesi'nin ETLC Solaryumunda düzenlenen 'Uzay Keşif Sempozyumunda' dünyaya duyurdu.

Editör: Enes Sapmaz