İstanbul'da dahil olmak üzere Ankara, Bursa, Konya ve Adana gibi şehirlerden görülen ve büyük heyecan yaratan Elon Musk'a ait Starlink uyduları, gece gökyüzünü süsledi.

Sosyal medyada paylaşılan ve gökyüzünü süsleyen sarı parlak uydular, net bir şekilde görülebiliyordu.

Asteroid içinde Ay'a ait bir parça keşfedildi! Asteroid içinde Ay'a ait bir parça keşfedildi!

Elon Musk'ın sahini olduğu Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş ve onlarcası uzaya gönderilen Starlink uyudları, Ukrayna'daki savaşta Ukrayna halkının internetsiz kalmaması için kullanılmıştı.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) açıklama yaptı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Twitter hesabından, 23 Temmuz 2022 gecesi görüntülenen "Starlink" uydularına yönelik paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, uydu sistemlerinin bulundukları yörüngeye bağlı olarak dünya üzerinde belirli bir bölgeye ya da yörüngesi üzerinde bulunan ülkeleri kapsayacak şekilde fırlatıldıkları belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Uydu takım yıldızları ise dünya üzerinde her noktaya kesintisiz kapsama sağlamak için tasarlanan birden fazla uydu olarak adlandırılır. 23 Temmuz 2022 gecesi Türkiye'nin çeşitli noktalarında görüntülenen Starlink uyduları da dünya üzerinde internet ve haberleşme için başlatılan bir uydu takım yıldızı projesidir."
 

Editör: Burak Karahan