Brown Üniversitesi'nden araştırmacı bir ekip, derin deniz metan yataklarının gaza dönüşümünün yanı sıra gazın daha önce tespit edilemeyen miktarlarda deniz tabanına doğru yukarı doğru çıkışını izlemek için yeni bir teknik geliştirdi.

Earth and Planetary Science Letters'da yayınlanan çalışma, Miliolida takımından tek hücreli bir organizma olan bentik foraminiferlerin (delikli kabuklular), metan hidrat ayrışma sürecini izlemek için bir gösterge olarak kullanıldı.

Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı

Derin deniz tabanının altında ve ölü canlıların ayrışmasıyla oluşan buz benzeri metanın yukarı doğru yükselirken gaza dönüşmesi incelendi. 

metan (1)

Araştırmacılar, 372 ayrı fosilinin analizi yoluyla, daha önce kaydedilmemiş bu ayrışma olaylarının son 1,5 milyon yıldır Kuzey Hint Okyanusu'ndaki Bengal Körfezi'nde meydana geldiğini, ancak bunların tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu gösteriyor. Hidrat ayrışmasının olağan belirtileri, ayrışma olaylarının büyük ölçüde bölgede artan şekilde ısınan sulardan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Araştırma ekibi, çalışmalarında üç belirli Miliolida foraminifer türünün (Pyrgo, Quinqueloculina ve Spiroloculina) küçük ölçekli ayrışma olaylarını yakaladı. Araştırmacıların 2015 yılında Hint Okyanusu'na yaptığı bir keşif gezisi sırasında topladıkları diğer foraminifer türlerinin analizi, Miliolida'nın aksine, bu daha küçük ölçekli ayrışma olaylarını tespit etmediklerini gösterdi.

Editör: Enes Sapmaz