Çalışma, daha yararlı uyku alışkanlıklarına sahip gençlerin erken ölme olasılığının giderek daha düşük olduğunu bulmuştur. Ayrıca veriler, herhangi bir nedenden kaynaklanan ölümlerin yaklaşık %8'inin kötü uyku düzenine bağlanabileceğini göstermekte.

Medical Center, Harvard Tıp Fakültesi'nde tıp alanında klinik araştırmacı ve çalışmanın ortak yazarı olan Frank Qian, "Bence bu bulgular, sadece yeterli saatlerde uyumanın yeterli olmadığını vurguluyor. Gerçekten dinlendirici bir uyku çekmeniz ve uykuya dalma ve uykuda kalma konusunda fazla sorun yaşamamanız gerekiyor.” dedi.

uyku-01

Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı! Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı!

Qian ve ekibi, analizleri için 2013 ile 2018 yılları arasında Ulusal Sağlık Görüşme Anketine katılan 172.321 kişinin verileri ele aldı. Qian, bu verilerin yalnızca uyku süresinin değil, birkaç uyku davranışının yaşam beklentisini nasıl etkileyebileceğine bakmak için ulusal olarak temsili bir popülasyonu kullanan, bildiği kadarıyla ilk çalışma olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, anketin bir parçası olarak toplanan yanıtlara dayalı olarak oluşturdukları düşük riskli uyku skorunu kullanarak kaliteli uykunun beş farklı faktörünü değerlendirdi. Dahil edilen faktörler: gecede yedi ila sekiz saatlik ideal uyku süresi, haftada iki defadan fazla uykuya dalmakta zorluk, haftada iki defadan fazla uykuda kalmama sorunu, herhangi bir uyku ilacı kullanmamak, haftada en az beş gün uyandıktan sonra iyi dinlenmiş hissetmekti. Her faktöre, en yüksek kalitede uykuyu gösteren maksimum beş puan için sıfır veya bir puan verildi.

Qian, "İnsanlar tüm bu ideal uyku davranışlarına sahipse, daha uzun yaşama olasılıkları daha yüksek" dedi.

uyku

Analiz için araştırmacılar, düşük sosyoekonomik durum, sigara ve alkol tüketimi ve diğer tıbbi durumlar dahil olmak üzere ölüm riskini artırmış olabilecek diğer faktörleri kontrol ettiler. Sıfırdan bire uygun uyku faktörüne sahip bireylerle karşılaştırıldığında, beşine birden sahip olanların herhangi bir nedenle ölme olasılığı %30, kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılığı %21, kanserden ölme olasılığı %19 ve kanserden ölme olasılığı %40 daha azdı.

Beş kaliteli uyku ölçüsünün hepsine sahip olduğunu bildiren kadın ve erkekler arasında, yaşam beklentisi erkekler için 4,7 yıl ve kadınlar için 2,4 yıl daha uzundu. Ancak belirtmek gerekir ki beş düşük riskli uyku faktörünün hepsine sahip erkeklerin, aynı kalitede uyuyan kadınlara kıyasla yaşam beklentisindeki artışı neden iki katına çıkardığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunuyor.

Editör: Enes Sapmaz