Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Yazılım devi Microsoft'un kurucusu ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bill Gates, servetinin neredeyse tamamını eski eşiyle birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı'na bağışlayacağı sözünü verdi.

Bu ay vakfa 20 milyar dolar bağış yapmaya hazırlanan milyerder iş insanı, bu jesti insanların son yıllarda yaşadığı önemli zor olaylara bağladı. Pandemi, ve tüm dünyayı etkileyen büyük bir trajedi olarak nitelendirdiği Rusya-Ukrayna savaşı ve bilim insanlarının tahmininden daha kötü boyutlara ulaşan iklim değişikliği bu zorluklar arasında.

"Servetimi halka geri iade ediyorum"

Bill Gates açıklamasında şunları söyledi:

"Geleceğe bakarken, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Eninde sonunda dünyanın en zenginleri listesinden çıkacağım. Kaynaklarımı, acıları en etkili şekilde azaltacak ve yaşamları iyileştirecek şekilde topluma iade etme yükümlülüğüm var. Ve umarım büyük servet ve nüfuza sahip diğer kişiler de bir kenara çekilmezler."

Dünyanın en zengin isnanları listesinde dördüncü sırada yer alan Bill Gates'in serveti 114 milyar dolar civarında. Listede ilk sırada Elon Musk, ikinci sırada Jeff Bezos, üçüncü sırada ise Bernard Arnault yer alıyor.

Editör: Burak Karahan