Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

Meta, Mark Zuckerberg'in pahalı metaverse hırsları nedeniyle 2 yıldan biraz daha uzun bir süre içinde 26 milyar dolardan fazla kaybetti.

Meta'nın en son 4. Çeyrek sonuçları, şirketin metaverse'de ne kadar harcadığı (ve kaybettiği) konusunda bize daha büyük bir resim veriyor. Meta'nın VR, AR ve metaverse platformunu denetleyen Reality Labs bölümü 2 yıldan biraz uzun bir sürede 26.01 milyar dolar zararla faaliyet gösterdi. Reality Labs arka arkaya birçok çeyrektir milyarlarca dolarlık zarar açıklıyor ve metaverse yatırımlarının yavaşlaması da beklenmiyor.

90406_4221_meta-lost-at-least-26-billion-on-the-metaverse-so-far_full

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, metaverse'nin gerektirdiği şeyler hakkında daha geniş bir yelpazeden bahsetti. Zuckerberg, oyun ve içerik ekosistemine bağlanacak yeni nesil Meta Reality başlığının gelecekte daha sosyal olacağını anlattı.

Zuckerberg'in ortaya çıkardığı ilginç bir bilgi, metaverse yazılımının donanım geliştirmeye göre çok daha ucuz olduğuydu. Donanımın yoğun ve pahalı üretim ve araştırma/geliştirme maliyetlerinin aksine, MR tarzı oyun deneyimleri için gereken maliyet nispeten daha düşük.

Meta, binlerce çalışanı işten çıkaracak ve önemli bölümleri ve harcama noktalarını yeniden yapılandıracak yeni "verimlilik yılı" programıyla bu işletme kaybını karşılamaya çalışıyor.

Meta, 2022 boyunca yeniden yapılandırma için 4,198 milyar dolar harcadı; buna 1,882 milyar dolar tesislerini konsolide etmeye, 1,341 milyar dolar veri merkezi operasyonları ve maliyetlerine ve 975 milyon dolar işten çıkarma ve personel maliyetlerine gitti.

Meta, Family of Apps ve Reality Labs bölümlerinde 11.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.
 

Editör: Burak Karahan