Yıllar boyunca bilim kurgu sinemasının en çok kullandığı materyallerden biri de 'zaman döngüsü' olmuştur. Kimi zaman bir bilimsel gerçeğe dayandırılmaya çalışılarak kimi zaman da tamamen fantastik bir konu ile bizlere sunuldu. Özellikle de 90'lar bu türün patlama yaptığı dönemlerdir. Sizler için 'zaman döngüsü' konusunu işleyen en iyi dizi ve filmlerden bazılarını seçtik. Not: Filmlerin sıralaması tamamen rastgeledir.

İşte en iyi zaman döngüsü konulu dizi ve filmler:

1- Russian Doll

Russian Doll, başrolünde Natasha Lyonne, Leslye Headland ve Amy Poehler olan 1 Şubat 2019'da Netflix'te yayınlanan bir Amerikan komedi-drama televizyon dizisidir. Dizi, aynı gece sürekli olarak ölen ve devam eden bir zaman döngüsünde sıkışan bir oyun geliştiricisi olan Nadia Vulvokov'u (Lyonne) hikâyesini anlatıyor.

John Wick 5'in çekimleri başladı! John Wick 5'in çekimleri başladı!

2- The Girl Who Leapt Through Time (2006)

Türkçe'ye Zamanda Sıçrayan Kız olarak çevrilen The Girl Who Leapt Through Time, yönetmenliğini Mamoru Hosoda'nın yaptığı ve senaryosu Satoko Okudera tarafından yazılan 2006 yapımı bir Japon bilimkurgu romantik anime filmidir. Film, Yasutaka Tsutsui'nin aynı adlı romanına dayanmakta olup farklı bir senaryo ve karakterlere sahiptir ve Madhouse tarafından hazırlanmıştır. Film, 15 Temmuz 2006 tarihinde sinemalarda gösterime girdi. Tokyo'daki Kuranose Lisesi'nde Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda aynı sınıfta okuyan çok yakın üç arkadaştır. Üç arkadaş sürekli beraber takılırlar ve zamanlarını çoğunlukla beyzbol oynayarak geçirirler. Bir gün bu üç arkadaştan Makoto, kimya laboratuvarında garip bir nesnenin üzerine düşer. Makoto, bu nesne sayesinde zamanda sıçramak gibi bir güce sahip olur. Makoto, bu yeni keşfettiği gücü sayesinde geçmişini değiştirerek geleceği belirlemeye çalışır ancak zamanla oynamanın sandığından daha tehlikeli olduğunu ve zamanın kimse için beklemediği fark eder.

3- Happy Death Day (2017)

Ölüm Günün Kutlu Olsun (İngilizce: Happy Death Day), Scott Lobdell tarafından seneryosu yazılan ve Christopher Landon tarafından yönetilen, başrollerinde Jessica Rothe, Israel Broussard ve Ruby Modine'in yer aldığı 2017 yapımı kara mizah filmi. Sıradan bir hayat yaşayan üniversite öğrencisi Tree'nin hayatı, maskeli bir katil tarafından şaşırtıcı bir şekilde değişir. Katil tarafından korkunç bir şekilde öldürülen Tree, mucizevi bir şekilde hiç yaşanmamış gibi aynı günün sabahına uyanır. Öldürüldüğü günün tüm detaylarını ve korkunç sonununu tekrar tekrar yaşamaya başlar. Ta ki katillinin kimliğini ortaya çıkarana kadar.

4- Timecrimes (2007)

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır. Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.

5- See You Yesterday (2019)

Film, bir polis tarafından öldürülen erkek kardeşini kurtarmak için zaman makineleri oluşturmak üzere yeteneklerini kullanan iddialı bir bilim dahisinin hikâyesini takip eder. Kahraman, geçmişteki olayları değiştirmeye çalışırken, sonunda zaman yolculuğunun tehlikeli sonuçlarıyla yüzleşir.

6- The X-Files (1999) "Monday" bölümü

Bir kadın, erkek arkadaşının başarısız bir banka soygunu sırasında bir bombayı patlatıp Mulder ve Scully de dahil olmak üzere içerideki herkesi öldürdüğü tekrar tekrar yaşamak zorunda kaldığı bir günün olaylarının sonucunu umutsuzca değiştirmeye çalışır.

7- Edge of Tomorrow (2014)

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür... Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics'lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

8- The Endless (2017)

Film, şifreli bir video mesaj aldıktan sonra, yıllar önce kaçtıkları UFO tarikatını tekrar ziyaret eden iki kardeşe odaklanıyor. Gençken yapamadıkları kapanışı başarmayı uman kardeşler, kampın çevresindeki açıklanamayan olaylara tanık olduktan sonra tarikatın inançlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalır. Tarikatın üyeleri gizemli bir olayın gelişine hazırlık yaparken, kardeşler de görünürde imkansız olan gerçeği ortaya çıkarmak için çalışır. Başarısız olmaları halinde, hayatlarının geri kalanını tarikatla birlikte geçirmek zorunda kalacaklardır.

9- Run Lola Run (1998)

Genç ve güzel bir kız olan Lola’nın sevgilisi, mafya için kuryelik yapmaktadır. Son işinde Lola (Franka Potente) onunla buluşmakta gecikince Manni (Moritz Bleibtreu) alması gereken 100.000 DM’lik parayı kaybeder. Mafyanın sevgilisini öldürmemesi için Lola’nın 20 dakika içinde o para çantasını bulması veya biryerden bu parayı temin etmesi gerekmektedir. Zamana karşı yarış başlamıştır...

10- The Obituary of Tunde Johnson (2019)

Tunde Johnson, Los Angeles’ta yaşayan eşcinsel bir siyahi gençtir. Arabası ile yolculuk ederken polis tarafından durdurulan Tunde, rutin kontrollerin yapıldığı sırada polis tarafından vurularak öldürülür. Vurulmasından sonra hemen uyanan Tunde, aynı günü tekrar yaşamaya başar. Bir zaman döngüsüne hapsolan Tunde, hayatı ve ölüm günü hakkında zor gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

11- Palm Springs (2020)

Palm Springs, bir düğün gününü tekrardan yaşadıkları bir döngüye hapsolan Nyles ve Sarah'nın hikayesini konu ediyor. Rahat bir insan olan Nyles ve nedime olmaya pek de istekli olmayan Sarah'nın yolu, Palm Springs'te bir düğünde kesişir. İkilinin arasında romantik anlar yaşanır. Ancak Sarah, Palm Springs'ten ne zaman ayrılmaya çalışsa kendini yeniden aynı yerde bulur. Sarah ve Nyles, birbirlerinden ve bulundukları yerden kurtulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

12- The Fare (2018)

The Fare, bir döngü içinde sıkışıp kalan bir taksi şoförünün hikayesini konu ediyor. Harris adında bir taksi şoförü, gece ıssız bir yerde taksisine güzel bir kadın alır. Genç adam, Penny adındaki kadının aracına binmesi ile adeta büyülenir. Ancak Penny bir anda arka koltukta yok olur. Kadının aniden ortadan kaybolmasına anlam veremeyen Harris, sayacını sıfırlaması ile kendisini bir döngünün içinde bulur. Penny ile birlikte yaşamlarını sonsuza dek değiştiren sonsuz bir döngü içinde sıkışıp kalan Harris, içine düştüğü kabustan kurtulmayı başarabilecek midir?

13- Groundhog Day (1993)

Bugün Aslında Dündü, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını konu ediyor. Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazi insanlardan iğrense debu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle başbaşa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır.

14- Source Code (2011)

Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter'ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress'ın kimliği bulunuyordur. Bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır. Hemen ardından Colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur ve uniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga) ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. Colter Chicago'da bir treni bombayla havaya uçuran ve daha onlarcısını da öldürmeyi planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. 'Yaşam şifresi' adı verilen bu görev sayesinde Colter paralel bir evrende yolcu Sean'ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter'ın bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. Her seferinde yeni bilgiler edinse de avı onu atlatmayı başarır. Daha fazla delil buldukça, bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

15- Predestination (2014)

Sıkı bir bilimkurgu filmi olan Predestination, zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu eder. Gizli bir serivise bağlı çalışan ajanın son görevi ise; 1975 yılında New York'ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır... Görevi için 1970 yılına New York'ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir...

16- Looper (2012)

2074 yılı... Zamanda yolculuk mümkün olsa da bu, yasa dışı çeteler tarafından kullanılan bir araçtır. Bu çeteler, öldürmek istedikleri kişiyi zamanda 30 yıl öncesine yollamakta ve kendileri adına çalışan kiralık katiller tarafından infaz edilmesini sağlamaktadır. Uyuşturucunun pençesinde fakat paranın verdiği güvenle rahat bir hayat yaşayan Joe, kariyeri parlak bir kiralık katildir. Yeni bir infaz için göreve gider ancak gönderilen kurbanın kendisi olduğunu görünce bocalar.

17- Boss Level (2021)

Boss Level, hiç bitmeyen bir zaman döngüsüne hapsolan emekli özel kuvvetler subayının hikayesini konu ediyor. Roy Pulver, ülkesine uzun süre hizmet eden ve bir süre önce emekli olan özel kuvvetler subayıdır. Cinayete kurban giden Roy, öldüğü günün sürekli tekrarlandığı bir zaman döngüsüne hapsolduğu keşfeder. Ölümünün ardındaki gizemi açığa çıkarmak için hareke geçen Roy, zamana karşı verdiği bu savaşta döngüden kurtulmayı başarabilecek midir?