Şunu hayal edin: süper düşük belli kot pantolon giyen, ugg çizmeler giyen, elinde bir kapaklı telefon , çantasında bir iPod Classic ve bir Nikon COOLPIX dijital fotoğraf makinesi olan bir kişi. Şimdi zihninizde bu kişinin imajı var, size bir soru soracağız. Hangi zaman dilimine aitler? Muhtemelen 2000'lerin başları diyeceksiniz. Ama yanlış çünkü artık Z kuşağı milenyum dönemi elektronik cihazlarına ilgi göstermeye başladı. 

001ce2b3-1600

Z Kuşağı'nın favori uygulaması TikTok'ta, ikonik bebek pembesi Nikon Coolpix hakkındaki videoların milyonlarca kez görüntülenmesiyle #digitalcamera hashtag'inin kullanımında bir artış yaşadı. 

Makyaj sanatçısı ve influencer Chelsea X'in bir TikTok klibi, insanları bir an önce milenyum çağına ait bir kamera almaya ikna etmek için yeterli gibi görünüyor. Videoda influencer şu sözleri paylaştı:

  • "İşte size eski moda bir dijital kamera satın alıp fotoğraf çekmek için bir işaret"
  • "Fotoğraflar çok şirin çıkıyor!"

@makeupbychelseax mine is a nikon coolpix i call her pixie☺️ #digitalcamera #nikoncoolpix ♬ original sound - ST𖤐RGIRL™

Videoya yapılan yorumlar arasında şunlar var:

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!
  • Bir kişi  "Daha sonra fotoğrafları nasıl kameradan alabiliyoruz?" diye sordu
  • Bir diğeri ise "2007 yılından kalma annemin bir tane var." dedi.
  • Ve muhtemelen Z Kuşağı'ndan olmayan bir kişi ise "2006 ne zamandan beri eski?" yorumunu yaptı.

Son dönemde eski tip kameraların, yeni akıllı telefonların çektiği fotoğraflardan çok daha heyecan verici ve etkileyici fotoğraflar çektiği düşüncesi hakim. 

Satışlar arttı

Kullan-lan-dijital-kompakt-foto-raf-makinesi-Nikon-CMOS-COOLPIX-S6600-WIFI-12x-optik-zoom-NIKKOR.jpg_Q90.jpg_

eBay sözcüsü Davina Ramnarine, Z Kuşağı'nın eski tip dijital kameralar için ikinci el ürünlere akın ettiğini söyledi. Nikon COOLPIX fotoğraf makineleri için yapılan aramaların geçen yıl yüzde 90 arttığı belirtiliyor.

Kapaklı telefonların da son yıllarda geri dönüşüyle birlikte milenyum modası tekrar kendini göstermeye başladı diyebiliriz. 

Editör: Burak Karahan