Yunanistan'ın Samikon köyü yakınlarındaki tepelerde yer alan bir arkeolojik sit alanında uzmanlardan oluşan bir ekip, Poseidon'a ait bir tapınağın kalıntılarını ortaya çıkardı.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü öncülüğünde arkeologlardan oluşan ekip, bir zamanlar bir tapınak ve bir yabani zeytin korusu bulunduğuna inandıkları ve Yunan mitolojisindeki deniz tanrısına adandığını düşündükleri alanı keşfettiler. Bu, Peloponnese'nin Batı Kıyısında bulunan önemli bir tapınağa atıfta bulunan Antik Yunan tarihçisi Strabon'un eserlerine konu olan bir türbe bile olabileceği belirtiliyor.

poseidon tapınak (2)

Alanın izleri ilk olarak 2021 yılında Kiel Üniversitesi'nden Doktor Dennis Wilken tarafından keşfedildi ve ertesi yıl yapılan kazı çalışmalarında Strabo'nun tarihi anlatımlarıyla eşleşen antik tapınağın temelleri bulundu.

poseidon tapınak (1)-1

Mainz Üniversitesi'nden Profesör Andreas Vött, yerin coğrafyasının ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için 2018'den beri bölgeyi araştırıyordu.

"Tepelerin sağladığı yüksek lokasyon, kıyı boyunca kuru arazide kuzeye ve güneye doğru hareket etmeyi mümkün kılacağından, antik çağda temel bir öneme sahip olacaktı.

Bugüne kadar yaptığımız araştırmaların sonuçları, açık İyon Denizi dalgalarının aslında MÖ 5.'e kadar doğrudan tepe grubuna çarptığını gösteriyor.

Daha sonra, denize bakan tarafta, birkaç lagünün denizden izole edildiği geniş bir sahil bariyer sistemi geliştirildi."

Araştırmacılar, tapınağın tsunamiden zarar görmüş tepelerdeki konumunun tesadüfi olmayabileceğine inanıyor, bu da tapınağın bulunduğu yerin bu aşırı olaylar nedeniyle özel olarak seçildiğini öne sürüyor. Yunan mitolojisinde Poseidon, hem tsunamilerden hem de depremlerden sorumluydu, bu da konumu uygun bir seçim haline getirecekti.

Profesör Vött'ün antik çağda dalgaların tepelere çarptığı şeklindeki çıkarımı, tapınağın Poseidon'a adandığı fikrine daha fazla ağırlık veriyor. Antik Yunanlılar, Poseidon'u hemen kapısının önüne bir tapınak dikerek biraz olsun sakinleştirmeyi umuyorlarsa da, bu onlar için pek de işe yaramadı.

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

poseidon tapınak (1)

Yunan mitolojisinde tanrıların çoğunun, insanların hayatlarını alt üst eden bir grup korkunç varlık olduğu düşünülürse hiç yanlış olmaz. Özellikle Poseidon, insanları doğal afetler ve sellerle cezalandıran kötü şöhretli bir tanrıydı, bu yüzden onu yatıştırma umutları muhtemelen umulduğu gibi sonuçlanmadı. Tsunamiler gelmeye devam etti ve tanrıya sunulan bu tapınak hayatta kalamadı, geride sadece çok sonra keşfedilecek temellerin enkazlarını bıraktı.

Editör: Enes Sapmaz