X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı

YouTube, Kasım ayında kullanıma sunduğu bazı politikaların içerik oluşturucularının tepkisine yol açmasının ardından videolarda küfür kısıtlamalarını hafifletmeye karar verdi ve şirket, para kazanmaları politikadan etkilenen videoları inceleyecek. Creator Insider kanalına yüklenen bir videoda şirket, yeni kuralların nasıl uygulandığına ilişkin verileri incelediğini ve bulduğunu söylüyor. Güncelleme sonucunda, eski kurallara tam olarak geri dönülmese de, içerik oluşturucuların başta hafif küfürler olsa bile videolardan en azından bir miktar para kazanabilecek.

Geçen yılın sonlarında şirket, reklamverenlere uygun içerik yönergelerini değiştirerek, bir video ilk 15 saniye içinde küfür içeriyorsa para kazanma özelliğinin kaldırılabileceğini, yani platformun bu videolarda reklam yayınlamayacağını söyleyecek şekilde değiştirmişti. Bir içerik oluşturucu, video boyunca çok fazla küfüre başvurursa videonun para kazanma özelliği YouTube tarafından kapatılabiliyordu. 

Yeni kurallar bu değişiklikleri tamamen geri çekmiyor, ancak şirket Ocak ayında söz verdiği gibi bazı ince ayarlar yapıyor. Örneğin, yeni güncelleme, içerik oluşturucuların bir videonun ilk yedi saniyesinde "daha ağır küfürler" kullanmaları halinde videodan gelen reklam geliri son bulacak. Şirket ayrıca, "ilk yedi saniyeden sonra orta düzeyde veya ağır küfür kullanan video içeriği, videonun büyük bir bölümünde tekrar tekrar kullanılmadığı sürece artık para kazanmaya uygun olacak" dedi.youtube-cildirtacak-videodan-once-bes-reklam-gostermeye-basladi152676_0

Editör: Enes Sapmaz