Son haftalarda YouTube, yeni bazı değişiklikler getiren ve en önemlisi farklı bir tasarımsal dili Android, iOS ve web sitesinde kullanmaya başlayan yeni bir video sayfasını kademeli olarak kullanıma sunmaya başladı.

Bu yeniden tasarımın öne çıkan özelliği, temel öğeler için hap şeklindeki düğmelerin kullanılması diyebiliriz. Örneğin, iki ayrı düğme olmak yerine, beğenme ve beğenmeme butonları gibi benzer işleve sahip butonlar tek bir kutucuk içerisinde yer alıyor.

youtube-arayuz

Paylaşma, Shorts, indirme ve sık etkileşimde bulunduğunuz diğer şeyler de aynı şekilde bu tasarım değişikliğine uğramış durumda. Bu arada artık bu bahsettiğimiz kısım, video başlığı, görüntüleme sayısı, yayınlanma tarihi ve hashtag'lerden sonra gelen kanal ayrıntılarının hemen altına konumlandırılmış.

Discord dünya çapında kesintiye uğradı! Kullanıcılar şikayetçi... Discord dünya çapında kesintiye uğradı! Kullanıcılar şikayetçi...

Bu yeni tasarım ayrıca daha iyi bir YouTube deneyimi için "Ambiyans Modu"nu da yanında getiriyor. Bu mod sayesinde video ile daha uyumlu bir temaya sahip olacaksınız. Videonun ayarlar menüsü altından da bu özelliği istediğiniz zaman kapatıp açabileceksiniz. 

ambiyans

Gelen yeniliklerden bir diğer önemli değişiklik ise, , en iyi yorumun, ekranda gerçekten göze çarpan daha belirgin bir şekilde ve yere yerleştirilmesi. Bu değişiklikler ile insanların daha fazla etkileşim kurması hedefleniyor. Aşağıdaki görsellerden YouTube'un masaüstü web sitesinde yaşanan değişim ile ilgili detayları görebilrisiniz. Bu yenileme, son haftalarda daha fazla kullanıcı için yavaş yavaş görünmeye başladı, ancak henüz geniş çapta kullanıma sunulmadı.  

youtubetema