YouTube, sosyal medya hizmetine daha çok içerik üreticisi çekme ve var olan içerik üreticilerinin daha fazla video paylaşmasını sağlamak için hizmetini her geçen gün güncelliyor. Son gelen güncelleme ile içerik üreticileri oldukça sevinecek. YouTube, sosyal medya hizmetine getirdiği ve içerik üreticilerinin maddi olarak daha fazla kazanmasına imkan sağlayacak özelliğin adı, YouTube Süper Teşekkür.

YouTube süper teşekkür nedir?

Süper teşekkür özelliği ile artık izleyiciler, beğendikleri ve desteklemek istedikleri kanallara doğrudan maddi kaynak sağlayabilecekler. Bu sayede içerik üreticileri geliştirecekleri projelere daha fazla yatırım yapabilecekler veya direkt olarak kar elde edebilecekler.

Peki, YouTube süper teşekkür ile içerik üreticilerine destek olan izleyiciler neler kazanıyor? İçerik üreticilerine süper teşekkür ile destek olan kişilerin yorumları en başa sabitleniyor ve yorumlar özel olarak renklendiriliyor. Bu sayede süper teşekkür ile doğrudan maddi yardımınızı videoya ulaşan herkes ve kanal sahibi görebiliyor. Yorumunuza desteğinizin amacını veya dilediğiniz her şeyi yazabilirsiniz.

Ayrıca, YouTube süper teşekkür ile bir kanala destek olursanız, videonun sayfasında "Süper Teşekkür" adı verilen tek seferlik bir animasyon göreceksiniz. Bu animasyon her desteğinizde gözükür.

YouTube süper teşekkür ile bir kanala destek olmak için o kanalın bu özelliği aktif etmesi gerekir. Aksi taktirde süper teşekkür alanı gözükmez.

YouTube süper teşekkür nasıl açılır?

Süper teşekkür özelliğini kullanmak isteyen içerik üreticileri, YouTube Studio hizmetinden bu özelliği açması gerekir.  Süper teşekkür özelliğini açmak için birkaç kriter vardır, bu kriterleri karşılayan bütün kanallar teşekkür özelliğini açabilir. Bu kriterler aslında kanaldan para kazanma ölçütleridir. Aşağıdaki listede ölçütler sıralanmıştır.

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?
 • En az 1.000 abone
 • 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirme
 • En az herkese açık 4.000 izlenme saati
 • 0 etkin Topluluk kuralları ihtarı

Yukarda saydığımız ölçütleri karşılayan bir kanalınız var ise aşağıdaki adımları uygulayarak YouTube süper teşekkür özelliğini açabilirsiniz.

 • YouTube Studio web sayfasını ziyaret edin. (Dilerseniz bu link ile hızlıca ulaşabilirsiniz.)
 • Sol kısımda bulunan menüden “Para kazanma” seçeneğine tıklayın.

2022-09-08 17_06_18-Window

 • Super’lar sekmesini seçin ve talimatları izleyin.
 • Tüm talimatları tamamladıktan sonra Super’lar sekmesinde bulunan “Süper Teşekkür” seçeneğini aktifleştirin.
 • Süper teşekkür özelliği yayınladığınız ve yayınlayacağınız her videoda gözükür.

Bu özelliği devre dışı bırakmak için adımları tekrarlayın ve “Süper teşekkür” anahtarını kapalı konuma getirin ve kapatma işlemini onaylayın. Dilediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz.

YouTube süper teşekkür nasıl kullanılır?

Süper teşekkür ile bir kanala ve içerik üreticisine maddi olarak destek olursanız, tek seferli bir animasyon, renkli ve düzenlenebilir yorum kazanırsınız. Süper teşekkür yorumunuzun yanında, destek olduğunuz miktarda herkese açık olarak gösterilir. Şu an için bu özelliği kullanan kanal çok nadir, ancak yakın zamanda popüler olması bekleniyor. Renkli ve düzenlene bilir bir yorum bırakma ve kanala maddi destek olmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • YouTube süper teşekkür ile destek olmak istediğiniz kanalın videosuna gelin. (Hem mobil hem de bilgisayardan bu işlemi yapabilirsiniz.)
 • Videonun altında bulunan Süper Teşekkür seçeneğine tıklayın veya dokunun. (Bu bölümde gerekli seçenek yok ise kanal sahibi özelliği devreye sokmamış demektir.

2022-09-08 17_07_02-Window

 • Destek olmak istediğiniz ücretlendirmeyi ve 3 farklı animasyondan birisini seçin. (Her animasyonun ücreti farklıdır.)

​​​​​​​2022-09-08 17_07_17-Window

 • Ödeme talimatlarını izleyin.
 • Ödeme işlemi bittikten sonra desteğiniz kanal sahibine ulaşacaktır. Siz de özel yorumunuza ve animasyonunuza kavuşacaksınızdır.

​​​​​​​2022-09-08 17_07_28-Süper Teşekkür satın alma - YouTube - Opera