Platform, reklam engelleyicilerin YouTube'un Hizmet Koşullarını ihlal ettiğini vurguladı. Bir sözcü, "Reklam engelleyicilerin kullanımı, YouTube'un Hizmet Koşullarını ihlal ediyor. Reklamlar, dünya genelindeki yaratıcılar için çeşitlilik sağlıyor ve milyarlarca kişinin YouTube'da sevdikleri içeriğe erişmesine olanak tanıyor" şeklinde konuştu.

Reklam engelleyicilerle mücadele çalışmaları bu yılın başlarında başladı ve başlangıçta kullanıcılara web sitesinin Hizmet Koşullarına aykırı olduğunu belirten pop-up bildirimler gösterildi, ardından bu bildirimlere insanların okumasını sağlamak için bir süreç ekledi. Haziran ayına gelindiğinde ise daha agresif bir yaklaşım benimseyerek kullanıcılara reklam engelleyicilerini devre dışı bırakana kadar üç videodan fazlasını oynatamayacaklarını bildirdi. Bu başlangıçta bir "küçük deneme" olarak kabul ediliyordu, ancak şimdi platform bunu tüm kullanıcı kitlesine genişletti.

Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu! Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu!

youtube-cildirtacak-videodan-once-bes-reklam-gostermeye-basladi152676_0

Bu adım, kullanıcılar arasında memnuniyetsizlik yaratmış durumda, birçok kişi endişelerini Reddit gibi sosyal ağlarda dile getiriyor. Reklamlardan kaçınmak isteyenler için kesintisiz video içerikleri izlemenin tek yolu YouTube Premium aboneliği satın almaktır. Kullanıcıların aldığı bildiri, reklamların milyarlarca kişiye ücretsiz YouTube erişimi sağladığını vurgulamaktadır. YouTube Premium ile kullanıcılar reklamsız deneyim yaşayabilir ve içerik oluşturucular hala abonelikleri üzerinden gelir elde edebilirler.

YouTube, Temmuz ayında YouTube Premium'un aylık abonelik ücretini 12 dolardan 14 dolara yükseltti. YouTube Premium, reklamsız izleme yanı sıra çevrimdışı izleme, arka planda oynatma ve yüksek kaliteli 1080p akış gibi özellikler sunuyor. Ancak fiyat artışı, yalnızca reklamsız bir deneyim arayan kullanıcılar için bir engel olabilir. Platform daha önce belirli Avrupa bölgelerinde Premium Lite adı altında daha uygun bir seçenek sunmuştu, aylık maliyeti 7,42 dolar olan bu seçenek ise Ekim ayının sonunda kaldırıldı ve dünya genelinde sunulmadı.

Editör: Enes Sapmaz