Üç çocuk babası Duncan McCann tarafından yapılan şikayette, video akış platformunun 5 milyona kadar çocuğun "konumu, izleme alışkanlıklarını ve tercihlerinin" bilgilerini toplayarak yeni uygulanan yasayı çiğnediğini söyledi. 

Ülkeler, sosyal medya kullanıcılarını, özellikle çocukları, ifade özgürlüğüne zarar vermeden zararlı içerikten koruyan yasalarla doğru dengeyi kurmak için mücadele ediyor. McCann yaptığı açıklamada, YouTube platformunun tasarımını değiştirmesi ve topladığı verileri silmesi gerektiğini söyledi.

YouTube, Adblocker eklentilerden sonra uygulamalara savaş açtı! Bol reklamlı videolar geliyor... YouTube, Adblocker eklentilerden sonra uygulamalara savaş açtı! Bol reklamlı videolar geliyor...

youtube_desktop

McCann, "Bu, çocuklarımız üzerinde belirsiz sonuçları olan devasa, ruhsatsız bir sosyal deney" dedi.

YouTube sözcüsü, daha koruyucu varsayılan ayarlarla çocuk mahremiyetini desteklemek için adımlar attığını ve çocuklara özel bir uygulama başlatarak ve yeni veri uygulamaları sunarak çocukları ve aileleri korumak için yatırımlar yaptığını söyledi.

YouTube sözcüsü yaptığı açıklamada, "Bu öncelikli çalışmada ICO ve çocuklar, ebeveynler ve çocuk koruma uzmanları dahil diğer kilit paydaşlarla olan ilişkimizi sürdürmeye kararlıyız." dedi.

İngiltere Bilgi Komiserliği Ofisi (ICO), şikayeti dikkatle değerlendireceğini söyledi. ICO'nun komiser yardımcısı Stephen Bonner yaptığı açıklamada, "Çocuk yasası, çocukların çevrimiçi yetişkinler gibi olmadığını ve verilerinin anlamlı korumaya ihtiyacı olduğunu açıkça ortaya koyuyor" dedi.

youtube yakınlaştırma özelliği (1)-1

2019'da YouTube, çocuklar hakkında kişisel bilgiler toplayarak federal yasayı çiğnediği iddialarını çözmek için ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 170 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Editör: Enes Sapmaz