YouTube CEO’su Susan Wojcicki, çalışanlara gönderdiği bir e-postada istifa ettiğini duyurdu. 54 yaşındaki eski YouTube CEO'sunun Wojcicki'nin yerini ise yardımcısı olan Neal Mohan'ın alacağı söylendi.

TikTok ve Facebook'un Reels gibi kısa biçimli video formatları veya Netflix gibi platformların izlenme süresi için yoğun rekabetin ortasında kalan YouTube, ikinci çeyrekte reklam gelirlerinin düşmesinin bu istifa olayını tetiklediği düşünülüyor.

youtube (2)-1

Wojcicki çalışanlarına gönderdiği e-postada, "aile, sağlık ve kişisel projelere" odaklanacağını ve Alphabet'te danışmanlık pozisyonunu üstlenmeyi planladığını belirtti. Daha önce Google'da reklam ürünlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Wojcicki, 2014 yılında YouTube'un CEO'su olarak seçilmişti.

Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son... Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son...

YouTube'un yeni CEO pozisyonuna oturacak isim ise, Google'a 2008'de katılan ve Stanford Üniversitesi mezunu olan Nael Mohan, YouTube’da Shorts ve Music gibi yeniliklere odaklanmıştı. Ayrıca bu CEO değişikliği Google hisselerinde yüzde 1'den biraz daha az olarak minik bir düşüşe neden oldu.

Editör: Enes Sapmaz