Dünyanın en popüler platformlarından olan YouTube, geçtiğimiz günlerde çok tepki çeken bir özelliği test etmeye başlamıştı. Bu test edilen özellik, 4K çözünürlüklü videoların YouTube Premium sahibi olmayan abonelere kısıtlanmasını getiriyordu.  Yani YouTube’u ücretsiz olarak kullanan kişiler, 4K çözünürlük seçeceğini seçemeyecekti.

youtube-4k-1

Gelen tepkiler sonrasında mı yoksa gerçekten sadece bir test miydi bilinmez, YouTube bu test ettiği özellikten vazgeçti. Twitter’da teknik sorulara cevap veren TeamYouTube hesabı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada  4K çözünürlük desteğini Premium'a özgü kılan özelliğin kalıcı olarak iptal edildiği belirtti.

TeamYouTube resmi Twitter hesabının yaptığı açıklama şöyle:

"Bu yeni özellik testini tamamen kapattık. İzleyiciler artık Premium üyelik olmadan 4K kalitesinde video izleyebilirler...

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

YouTube’un testleri sonlandırdığı doğru ancak ilerleyen dönemlerde bu özelliği tekrar bir karar değiştirip yayınlarlar mı bu bilinmezliğini koruyor. 

YouTube son dönemde Premium aldırmak için önemi hamleler yapıyor. Bunların başında daha fazla reklam getirmek de yer alıyordu.

YouTube Premium iptal etme nasıl yapılır? Ücretsiz denemeniz bitmeden hemen iptal edin! YouTube Premium iptal etme nasıl yapılır? Ücretsiz denemeniz bitmeden hemen iptal edin!

Editör: Burak Karahan