NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yıldönümünü yıldız doğum görüntüsüyle kutladı. Görüntüdeki yıldız oluşum bölgesi yaklaşık 390 ışıkyılı uzaklıkta olup, bu da onu Dünya'ya en yakın olan yıldız oluşum bölgesi yapıyor.

Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi! Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi!

NASA'ya göre görüntü, tümü Güneş'e benzer veya daha küçük olan yaklaşık 50 genç yıldız içeren bir bölgeyi gösteriyor. En karanlık alanlar, kalın toz kozalarının hala protostarlar oluşturduğu en yoğun yerler olarak belirtiliyor. Görüntü aynı zamanda, yeni bir yıldız doğum öncesi kozmik toz kılıfından çıktığında oluşan kırmızı moleküler hidrojen jetlerini de gösteriyor.

Bölgedeki yıldızlardan bazıları, genellikle gezegenlere dönüşen protogezegen diskleri oluşturduklarını gösteren gölgelerle çevrilidir.

Baltimore'daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden Webb proje bilimcisi Klaus Pontoppidan konu hakkında şunları söyledi: "Webb'in Rho Ophiuchi görüntüsü, yıldız yaşam döngüsündeki çok kısa bir döneme yeni bir netlikle tanık olmamızı sağlıyor. Kendi Güneşimiz buna benzer bir aşamayı uzun zaman önce yaşadı ve şimdi başka bir yıldızın hikayesinin başlangıcını görecek teknolojiye sahibiz."

Editör: Enes Sapmaz