Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana, ulaşım ve haberleşme alanında 1 trilyon 653 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını kaydetti.

Türksat 6A, 2023'te uzayda olacak

Bakan Karaismailoğlu yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın 2023 yılında uzaya fırlatılacağını söyeledi.  Bakan, Türksat 6A için “Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden biri” dedi ve Türksat 6A’nın yapım süreçlerinin Ankara’da devam ettiğinini belirtti.

turksat-6a

TÜRKSAT 6A, Türkiye’de yerli olarak geliştirilen ilk haberleşme uydusu projesi. r. TÜRKSAT 6A projesinde ise TÜBİTAK UZAY, daha önceki RASAT ve GÖKTÜRK-2 projelerinde kazanılan uzay alanındaki tecrübelerinden de faydalanarak, proje ortakları TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH firmaları ile birlikte milli haberleşme uydu platformunu geliştirmektedir.

Yakıt dâhil, 4 tonun üzerinde bir kütleye sahip olacak olan uydu, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngeye yerleştirilecektir. TÜRKSAT 6A Uydusu, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümündeki son kullanıcılara hizmet edecek. 

Türksat 6A yapımı tamamlandığında 2023 yılında SpaceX’e ait olan Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak. Uydunun ağırlığının 4.300 kg olduğu, 20 Ku-Bant alıcı/verici (transponder) taşıdığı ve kullanım ömrünün 15 yıl olduğu bildiriliyor.

50 bin kilometrelik fiber çalışması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, fiber hat uzunluğunun ülke genelinde yaygınlaşarak 1,5 milyon kilometreye ulaşacağını belirtti. 50 bin kilometrelik fiber altyapı çalışmasının devam ettiğini de vurguladı.

Editör: Burak Karahan