Pasifik Okyanusu'nun bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda'dan felaket haberleri gelmeye devam ediyor. Ülkede yaşanan 6.3 şiddetindeki deprem sarsıntılarının etkisiyle birlikte ülke felaketlerden başını kaldıramadı. Merkez üssü ülkenin başkentine 50 kilometre uzaklıkta yaşanan deprem, 48 kilometre derinlikte gerçekleşti ve uzmanlar depremin 30 saniye sürdüğünü söyledi. Yerel yetkililer, depremden 20 dakika sonra ise 4.0'lık farklı bir artçının bölgeyi salladığını söyledi.

yeni zelanda felaket (1)-1

Yeni Zelanda Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı, deprem sonrasında tsunami tehdidi olmadığını ve önemli bir hasar yaşanmadığını belirtti. Ancak ülkenin kuzeyinde bulunan Napier kenti sakinleri depremden yoğun bir şekilde etkilendi. Çünkü, 70 bin kişinin yaşadığı bölgede deprem sonrası büyük bir sel felaketi yaşandı. Hava durumunun kötüleşmesiyle fırtına çıktı ve felaketin ardından binlerce insan elektriksiz kaldı ve temiz suya erişim tamamen kesildi.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Yeni Zelanda'da yaşanan felaketlerin ardından Acil Durum Yönetimi Bakanı Kieran McAnulty gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, 1442 kişinin kayıp olduğunu belirtti. McAnulty, "Kasırganın en kötüsünü atlattık ama henüz tehlikeyi atlatmış değiliz. Bu önemli bir felaket ve en çok etkilenen bölgelerde durumun iyileşmesi haftalar alacak" dedi.

yeni zelanda felaket (2)

Otoyollar toprak kayması ve çökmeler nedeniyle kapatılırken, 160 bin hane tamamen elektriksiz kaldı ve hatta bazı bölgelerde sel sularının evlerin ikinci katına kadar ulaştığı söylendi.

Editör: Enes Sapmaz