Disney Research Studios araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni yapay zeka, videolar sırasında insan yüzlerini çok rahat bir şekilde yaşlandırabiliyor. Face Re-Ageing Network (FRAN) olarak adlandırılan bu araç, gelecekte veya geçmişte geçen film sahneleri için minimum post prodüksiyon çalışmasıyla oyuncuları daha yaşlı veya daha genç gösterebilecek.

Star Wars hayranları, Prenses Leia'nın 2016 yapımı Rogue One filminin sonunda, Carrie Fisher'ın yirmili yaşlarındayken orijinal Star Wars üçlemesindeki kendisi gibi dijital olarak yeniden yaratılmasıyla nasıl göründüğünü hatırlayacaktır. Bu kamera sahnesinin kısa olmasının nedeni ise çok zor bir prodüksiyon olmasıydı. Yeni çıkan yapay zeka teknolojisi, bu uzun soluklu süreci çok kısa sürede gerçekleştirme yeteneğine sahip.

2022-12-07 15_29_48-Window

Yeni bir araştırma makalesinde FRAN'ın ana hatlarını çizen ekip, teknolojinin binlerce sahte insan yüzü görüntüsü kullanılarak eğitilmiş bir sinir ağını nasıl kullandığını açıklıyor. Bu verileri kullanarak, bir kişinin yüzünün değiştikçe muhtemelen nasıl değişeceğini, kırışıklıklar, yüz sarkmaları ve cilt tonunda değişiklikler ekleyeceğini ve bunun tersini hesaplayıp gerçekleştirebiliyor.

Araştırmacılar, aracı gösteren birkaç video yayınladı. En etkileyici başarılardan birinde, bir oyuncunun yüzünün önünüzde yaşlanabileceğini, birkaç saniye içinde gençten yaşlıya geçebileceğini gösterdikleri video:

Bir kişinin yüzünün görüntüsünü tek bir karede eski haline getirmek sorun değil.  Son yıllarda, bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarabilen çok sayıda uygulama ve filtre gördük. Ancak FRAN ile ifadeler, bakış açıları ve aydınlatma koşulları gibi hayati görsel faktörleri korunurken video çekimlerini saniyeler içinde sorunsuz bir şekilde düzenlenebiliyor.

Bununla birlikte, FRAN hala mükemmel çalışmıyor. Çıktı görüntülerinden bazıları hala bir video oyunu karakteri gibi görünüyor. Bununla birlikte, önceden var olan diğer araçlarla karşılaştırıldığında, FRAN, bireyin kimliğini korurken, videoda önemli ölçüde daha az dijital iz gözüküyor.

ChatGPT'den yeni özellik: Ses ile konuşabileceksiniz! ChatGPT'den yeni özellik: Ses ile konuşabileceksiniz!

Ekip ayrıca, bu aracın deepfake gibi daha hain amaçlar için nasıl kullanılabileceğinin de farkında ve şunu söylüyorlar:

 "Eğlence uygulamaları düşünülerek tasarlanmıştır, ancak kötüye kullanım olasılığını kabul etmek önemlidir. Değiştirilmiş görüntüleri tespit etmeye yönelik teknikler mevcut olsa da, insanları görüntü ve video değiştirme algoritmalarının tehlikeleri hakkında geniş çapta eğitmek de önemlidir.”

Editör: Burak Karahan