Bazı işitme engelliler ya da işitme güçlüğü yaşayan kişiler, dudak okuyamıyor ve bu da işaret dilini kullanamayan veya okuyamayan kişilerle bir iletişim kurmakta büyük zorluklar yaşanmasına neden oluyor. 

Neyse ki, akıllı gözlüklerle eklenen yeni yazılım, konuşmaları gerçek zamanlı olarak altyazılara dönüştürerek, kullanıcının tartışmayı anında okumasına ve katılmasına olanak sağlıyor. Bu teknoloji işitme engelliler için gerçekten de hayat değiştirecek bir icat olarak karşımıza çıkıyor. 

nreal-smartglasses-used-for-xrai-glass

XRAI Glass, bir Android cihaza ve Nreal'ın akıllı gözlüklerine gözlüklerine bağlandığında, kullanıcının konuşmayı kendi görüş alanında göründüğü gibi (gözlük takarken) altyazılı olarak görmesini sağlayan bir yazılım.  XRAI Glass yazılımı, akıllı telefondaki mikrofonu kullanarak kullanıcının etrafında gerçekleşen konuşmaları alır. Özellikle şirket, çok sayıda müziğin olduğu veya birden fazla kişinin konuştuğu bir parti gibi aşırı gürültülü ortamlarda yazılımın ne kadar iyi çalıştığını özel olarak belirtmedi, ancak yazılımın çeşitli ortamlarda kullanıldığını gösteren bir tanıtım videosu yayınladı.

IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı! IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı!

XRAI Glass, ürününü ne zaman piyasaya sürmeyi planladığını açıklamadı, ancak ön siparişler alınmaya başlandı. Şirket bu yazılımı daha da geliştirmek istiyor ve işitme engelli insanların hayatını daha da kolaylaştırmayı amaçlıyor.

2022-10-24 12_10_58-Window

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, bir süredir işitme kaybını tersine çevirmek için çalışıyorlar. Bu alanda ilerleme kaydedilmiş olsa da, konuşmaları gerçek zamanlı olarak alt yazıya dönüştüren gözlükler gibi icatlar, işitme engellilerin hayat kalitelerini anlık olarak artırmada oldukça önemli.

Editör: Burak Karahan